Ülkemizde de 1 vakanın ortaya çıkmasıyla gündemin en önemli konusu koronavirüs yani COVID-19 virüsü haline geldi. Bu konuda çok fazla şey konuşulduğu gibi bilgi kirliliği de fazla. Kimi ülkelerin geldiği durumlar vatandaşlarımızı korkutarak marketlerin, eczanelerin neredeyse yağmalanmasına sebep oldu. Ancak her ne kadar tehlikeli ve kaçınılması gereken bir durum olsa da doğru önlemlerle kendinizi korumak, belirtileri tanıyarak bilinçlenmek mümkün. Peki koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs 2020 yılının başlarında manşetlere taşınmaya başladı ve tüm dünyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Bunun sebebi de yayılmasının ciddi bir hızda olması. Hastalığın kökeni Çin’in Wuhan bölgesindeki bir gıda marketine kadar dayandırıldı ve 2019’un Aralık ayında ortaya çıktığı keşfedildi. O tarihten bu yana tüm dünyaya yayılarak vaka sayısı 100 bini aştı. Global panik yaratsa da virüsü taşıyan biriyle temasa geçmedikçe kapma ihtimaliniz çok düşük. Bunu da gerekli önlemleri alarak sağlayabilirsiniz.

Koronavirüs belirtileri nelerdir dediğinizde öncelikle doktorların her gün bu virüs hakkında yeni bir şey öğrendiğini unutmamak lazım. Güncel bilgilere göre bu virüs ilk başta hiçbir belirtiye yol açmayabiliyor. Kişi virüsü taşıyıp hiçbir şikayet yaşamadan 2 gün ila 2 hafta geçirebiliyor. Belirtiler bu aşamadan sonra ortaya çıkıyor.

Koronavirüs vakalarında en sık görülen belirtiler arasında nefes yetmezliği, zamanla kötüleşen öksürük, zaman içinde artan yüksek ateş sayılıyor. Henüz hastalığın işaretleri hakkında bilinenler bunlar.

Koronavirüs belirtileri nelerdir dendiğinde bu belirtilerin şiddeti hafiften çok şiddetliye kadar değişebiliyor. Özellikle yaşlı bireylerde, kalp hastalığı gibi diğer tıbbi şikayetleri olanlarda belirtiler daha şiddetli görülebiliyor. Hastalığın ciddiyeti de daha yüksek bir derecede olabiliyor. Bu durum, yani yaşlıların, bağışıklık sistemi zayıflamış ya da baskılanmış kişilerin, kronik hastalığa sahip kişilerin virüsten daha çok etkilenmesi influenza gibi diğer solunum yolu hastalıklarında da mevcut olan bir durum. 

Eğer yurt dışından döndüyseniz, virüsü taşıyabilecek biriyle iletişime geçmiş olma ihtimaliniz varsa ve bu belirtileri yaşıyorsanız hemen bir doktora görünmeniz önerilir. Bu durumları da doktorunuza muayene sırasında belirtmelisiniz. Virüsün daha da yayılmasına karşı gerekli önlemleri alabilmeleri için doktorunuza gitmeden önce telefonla haber vermeniz de faydalı olacaktır. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı