Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Birol Yamak, Türkiye'de hastalıktan ölen insanların yüzde 40'ından fazlasının koroner arter hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, ''Türkiye, koroner arter hastalığı kaynaklı ölümler açısından Avrupa ülkeleri arasında kadınlarda birinci, erkeklerde ise Letonya ve Estonya'nın ardından üçüncü sırada yer alıyor,'' dedi.

Yamak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koroner arter hastalığının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hastalık nedenli ölümlerin başında geldiğini ifade etti.

Özellikle son yıllarda koroner arter hastalarında ciddi bir artış gözlemlediklerini belirten Prof. Dr. Yamak, söz konusu hastalığa; sağlıksız yiyecekler, hava kirliliği, stres ve kalabalık şehir ortamlarındaki hijyensizlik gibi etkenlerin yol açtığını söyledi.

Prof. Dr. Yamak, Türkiye'de koroner arter hastalığı nedeniyle görülen ölüm oranlarının kaygı verici olduğunu vurgulayarak, ''Hastalığa ilişkin yapılan araştırmalarda, Türkiye'de yaklaşık 3,4 milyon koroner arter kalp hastası bulunmakta ve bu hastalıktan yılda 160 bin civarında vatandaşımızı kaybediyoruz,'' dedi.

Video: Pompasız Koroner Arter Baypas Ameliyatı (OPCAB)

Yamak, hastalığın koruyucu önlemlerinin başında sağlıklı beslenme, sigara içilmemesi, vücut ağırlığının kontrolü ve uygun düzeyde egzersizin geldiğini bildirdi.

Doç. Dr. Sadettin KARACAGİL

sağ koroner damar tıkalı (anjio sonucu) aterektomi yöntemiyle açılabilirmi. istanbulda bu işlemi yapan sağlık kuruluşları varsa isimleri bilmek isteri... devamı