Alternatif Tedavi

Kronik Ağrıda Alternatif Tedaviler

İlaç tedavisi ve ameliyat seçeneklerine ek olarak, diğer tedavi yöntemleri de kronik ağrının azaltılmasında yardım edebilir.

Alternatif Tedavi Seçenekleri

Fizik Tedavi. Vücudun ağrıyan bölgelerini rahatlamak için soğuk veya sıcak uygulamaları içerir. Bunun dışında kasları güçlendirmek, ağrıyan bölgede esneklik sağlamak ve hareketi artırmak için çeşitli esneme ve bir dizi yumuşak hareketten oluşan bir egzersiz programı da uygulanabilir.

Elektrik Sinir Uyarım Cihazı (TENS). TENS cihazı, ciltteki sinir uçlarına hastayı rahatsız etmeyecek dozda elektrik yollayarak kronik ağrıyı azaltır.

Bilişsel-davranışsal terapi. Bu terapi türü, düşünceleri ve tepkileri etkileyerek duyguları değiştirmeyi hedefleyen psikolojik yaklaşımları içerir. Kronik ağrıda ortaya çıkan ve ağrının artmasına yol açan stres ve depresyon gibi, hastanın ruhsal dünyasıyla ilgili durumlara odaklanır. Kronik ağrıyı dindirmek için fiziksel olduğu kadar ruhsal sağlık da önemlidir.

Doktorunuz, bu tür tedavilerden faydalanmanız için sizi özel bir ağrı merkezine yönlendirebilir. Bu merkezlerde tedavinin yanı sıra, kronik ağrıyla baş etmeyi de öğreten bir ortam sağlanır. Kronik ağrınızın olası birçok nedenini bulmak için işbirliği içinde çalışan bir doktor ekibi, size uygun olan en doğru tedaviyi sağlamaya çalışır. Böyle bir tedaviyi, kendi doktorunuzdan veya kronik ağrı konusundaki bir ağrı uzmanından da alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Tedavi

Tamamlayıcı Tedaviler

Tamamlayıcı tedaviler, ağrıyı dindirebilir, stresle daha iyi başa çıkmanızı sağlayabilir, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı geliştirebilir. Bu tedaviler aşağıda sıralanmıştır:

Akupunktur. Geleneksel Çin tıbbına dayanan bir tedavi yöntemidir. Vücudun belli bölgelerine saç inceliğinde iğneler yerleştirilerek yapılır.

Aromaterapi. Bitkisel öz yağlar tedavisi olarak da bilinir. Hastalıkları tedavi etmek için bitkilerin koku üreten saf uçucu yağları (öz yağları) kullanılır.

Biyolojik geribildirim. Vücut tarafından otomatik düzenlenen ateş ve tansiyon gibi bedensel işlevleri, elektronik makinelerle yeniden düzenleyen bir tedavi yöntemidir.

Kiropraktik tedavisi. Omurgadaki oynamaların, (özellikle sinir sisteminde) birçok sağlık sorununa yol açacağı teorisi üzerine kurulu, tamamen elle uygulanan bir tedavi şeklidir.

Güdümlü imgeleme. Kişinin hayal gücünü harekete geçirerek, rahatlamasını ve odaklanmasını sağlayan bir dizi düşünce, imgelem ve öneri geliştirir.

Şifalı dokunuş. Aslında hastaya hiçbir şekilde dokunmadan yapılan, kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığını iyi yönde etkileyen bir tedavi türüdür.

Homeopati. Vücudun kendi kendini iyileştirme gücü olduğu görüşüne inanan tıbbi bir felsefe ve uygulamalarıdır.

Hidroterapi. Hastalığı tedavi etmek ya da sağlığı korumak amacıyla suyun (her haliyle) şifalı gücünden faydalanır.

Hipnoz. Kişinin, çevresindeki kişilerden ve ortamdan soyutlanarak, dikkat ve zihnini kendine ve hipnozu yapan terapistine odaklama durumudur. Bazı kişiler bu tür özel bir odaklanmayla, ağrılarıyla daha iyi başa çıkabilir.

Manyetik alan tedavisi. Hastalığı tedavi etmek veya sağlığı korumak için, vücudun çeşitli bölgelerinin mıknatıslarla uyarıldığı bir tedavidir.

Masaj. Herhangi bir gerginlik ve ağrıyı azaltmak, kan akışını hızlandırarak rahatlama sağlamak amacıyla, vücudun kas gibi yumuşak dokularının ovulduğu yöntemdir.

Meditasyon. Kişinin sakinleşmesini ve farkındalığını geliştirmek için, dikkatini odaklamayı öğrendiği bir uygulamadır.

Natüropati. Kişinin organik yiyecekler tüketmesini, egzersiz yapmasını, sağlıklı ve dengeli bir hayat tarzı sürmesini destekleyen; hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için de Ayurveda, homeopati ve bitkisel terapiler gibi diğer tamamlayıcı tedavi alanlarından faydalanan bir görüştür.

Yoga. Vücudun esnekliğini artırmak, doğru nefes alma tekniklerini öğrenmek, stresi azaltmak ve sağlığı korumak için meditasyon ve bir dizi egzersizi birleştirir.

Öneriler

Dikkate alınması gerekenler

Kronik ağrınızı tedavi etmek için yukarıda bahsedilen tamamlayıcı tedavilerden bir veya birkaçını denemek istiyorsanız, seçtiğiniz tedavi alanında özel bir eğitim almış veya sertifikalı bir sağlık uzmanı bulun. Bunun için doktorunuz, ailenizin bir üyesi veya arkadaşınız gibi güvendiğiniz birinin önereceği bir uzmanı da tercih edebilirsiniz. Sizi muayene eden tüm doktorlara, kronik ağrınızı dindirmek üzere başvurduğunuz her türlü tedavi yönteminden bahsetmeyi ihmal etmeyin. 

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı