Evde Tedavi

Evde Tedavi

Hasta, kulak zarında delik ya da geçit olmadığı sürece az sayıdaki kulak kiri temizleme yönteminden birini evde deneyebilir.

  • Reçetesiz satılan kir yumuşatıcı damlalar, örneğin; karbamid peroksit ya da ılık mineral yağı, etkilenmiş kulağın içine konularak, kirin 5 dakika sonra boşalmasına izin verilir.
  • Ampul tipi bir şırınga, ılık suyu kulağa nazikçe fışkırtmak için kullanılabilir. Ya da bir ılık su boşaltma aleti edinilebilir. Basınçlı su kullanmamak önemlidir çünkü bu, kulak zarının hasarına neden olabilir.
  • Kulakta mum kullanılması tavsiye edilmez. Bu, parafinden yapılmış içi boş bir konidir ve sivri ucu balmumuyla kaplanmıştır. Konik uç kulağın içine sokulur ve bir asistan diğer ucu saçlarınızın ateş almadığından emin olarak yakar. Teoride, alev yandığında, kiri kulağın dışına çeken bir vakum yaratılır. Bununla birlikte, az sayıda klinik deney göstermiştir ki, hiç vakum oluşmamış ve hiç kir alınamamıştır. Dahası, bu uygulama ağır yaralanmalara yol açabilir.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Doktor, "küret" adı verilen küçük bir plastik kaşıkla kulak kirini alabilir ya da ılık tuzlu su, dokusat, sodyum bikarbonat ya da diğer reçeteli, etkili kulak damlalarıyla kulağı yıkayarak boşaltabilir. Kronik kulak zarı deliğiniz varsa, kulağa su konulmadan önce bunu doktorunuza bildirmeniz önemlidir. 

Prof. Dr. Tanfer KUNT

8 aykık bir olum var doğuştan 150 duyma kaybı var tesler yapıldı kulak hücrelerinin bazılarının olmadını söylediler ve bir tedavisi yok dediler siz n... devamı