Lazer ile diş beyazlatma yöntemi, diğer klasik beyazlatma yöntemlerine göre daha hızlı olması ve daha kısa sürede sonuç vermesi dolayısıyla tercih edilmektedir. Diş beyazlatma işlemini gerçekleştiren ajan, içinde zengin oksijen molekülleri bulunan bir jeldir. Bu beyazlatma işlemi, karbonit peroksit veya hidrojen peroksit türünde olan kimyasal ajanlardan yararlanılarak gerçekleştirilir.

Lazer ışığının etkisi, bu kimyasal ajanları diş içerisine daha hızlı bir şekilde gönderir. Diş başına yaklaşık 30 saniye süren lazer uygulamasıyla karbonit peroksit ya da hidrojen peroksit jeli diş içerisine etkin bir şekilde yollanır. Bu işlem, diş içerisinde bulunan pigmentlerin dışarıya taşınması ve önceden pigment bulunan bölgelerdeki moleküler boşlukların da su molekülleriyle dolmasıyla sonuçlanır.

Bu şekilde dişlerin rengi ağarmış olur.

1950’lerden beri kullanılan bu yöntem, 2000’li yıllarda lazerlerin de devreye girmesiyle daha kısa sürede sonuç veren bir tedavi biçimini almıştır. Kullanım alanı çok geniştir ve her türlü diş rengi tonunu açarak estetiğin arttırılmasını amaçlar.

Dt. Bedri ÖZARSLAN

Merhaba Benim Diş Etim Kanıyo Arada Diş Fırçaladıgında Ve Damağım Arıyo Ve Biraz Kilo Aldım Sorunu Nedir... devamı