Kozmetik diş hekimliği bugünlerde birçok kişi arasında oldukça popülerdir. Her geçen gün daha fazla kişi her zaman hayal ettikleri sağlıklı ve parlak bir gülüş için kozmetik diş hekimliğine başvuruyor. Kozmetik diş hekimliğiyle dişlerinizin görünüşünü iyileştirebilirsiniz. Aynı zamanda ağız hastalıklarını önleyebilir ve tedavi edebilirsiniz. Yani, aynı anda hem sağlıklı bir ağza hem de mükemmel dişlere sahip olabilirsiniz.

Bugünlerde kozmetik diş hekimliğinde en popüler tedavi yöntemi diş beyazlatma ve kaplamaların kullanımıdır. Diş beyazlatma operasyonları yaşlanma, çay, kahve ve tütünün hoş görünmeyen etkilerini dişlerinizden temizler. Diş beyazlatma operasyonları sağlıklı dişe etki eder ve sağlıklı dişlere sahip kişiler için idealdir. Eğer siz de sağlıklı diş ve diş etlerine sahipseniz bu tedavi sizin için en iyi sonuçları verecektir.

Bununla birlikte iki tür diş beyazlatma tedavisinin olduğu unutulmamalıdır. Bu tedavilerin ikisi de aynı ölçüde popüler ve etkilidir. Kişi klasik diş beyazlatma işlemi (özel tasarlanan beyazlatıcı jelle uygulanır) ve lazerle diş beyazlatma (ofiste diş beyazlatma olarak da bilinir) işlemi arasında seçim yapabilir. Şüphesiz ikinci işlem daha kısa zamanda sonuç verir; fakat daha pahalıdır. Lazerle diş beyazlatmanın maliyeti en az 900 TL civarındadır. Bununla birlikte klasik diş beyazlatma gibi etkileri çok uzun sürmez.

Diş beyazlatma işlemlerinin hassas dişleri olan, diş eti hastalığı bulunan veya dişlerinde kaplama, başlık ve diş renginde dolgu bulunan kişiler için uygun olmadığı unutulmamalıdır; çünkü beyazlatıcı madde yukarıda bahsedilen malzemelerin rengini etkilemez. Dahası hamile kadınlar da bu işlemden uzak durmalıdır.

Diş beyazlatma işleminin bazı geçici yan etkileri olabilir. Örneğin, diş etlerinde hafif tahriş oluşabilir ve dişler hassaslaşmaları nedeniyle rahatsızlık hissi yaratabilir. Ayrıca akut diş eti hassasiyeti de oluşabilir.

Diğer bir taraftan porselen kaplamalar diş renginde malzemeden yapılan ince ve hassas kabuklardır. Bu kaplamalar porselen veya reçine kompozit malzemeler içerir. Diş hekiminiz dişlerinizin yüzeyine kaplamaları yerleştirir. Bu yeni tedavi yöntemi kozmetik diş hekimliğinde giderek yaygınlaşıyor ve bu tedavi yöntemi olukça etkilidir. Bu tedavi yöntemiyle bütün diş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Hatta düzenli diş beyazlatma yöntemleriyle çıkmayan diş lekelerinden bile kurtulabilirsiniz.

Diş hekimi bu tür bir tedaviyi kullanarak dişlerin kalitesini artırır, yani hastanın dişlerinin uzunluğunu, genişliğini, şeklini ve rengini değiştirebilir. Bu nedenle bu işlem yamuk, düz olmayan, hasar görerek eğrilen ve şekli düzgün olmayan dişler için idealdir. Daha da önemlisi bu süreçte neredeyse hiçbir yan etki yoktur. İşlem tamamlandıktan sonra yeni ve güzel gülüşünüzün tadını çıkartabilirsiniz. 

Eğer yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederseniz kozmetik diş hekimliğinin faydalarının olduğu tartışılamaz. Bununla birlikte bazı ufak yan etkileri de olabilir. Eğer bugüne kadar yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmediyseniz tedaviden sonra dikkat etmeniz gerekir. Bu mükemmel gülüşe uzun bir süre sahip olmak istersiniz değil mi?

Kozmetik diş hekimliği adından da anlaşılanı yapar: size güzel gülüşünüzü geri kazandırır. Diş beyazlatmayla her zamankinden daha parlak bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı