Melanom Riskinizi Azaltın

Melonama yakalanma riskinizi azaltmanın bir yolu, uzun süre güneş altında kalmaktan kaçınmaktır. En yoğun güneş ışınları öğle saatlerindedir ve yaz boyunca daha şiddetlidir. Açık tenliyseniz, çok fazla ben veya atipik benler geliştirme eğiliminiz varsa, o zaman melanom meydana gelme riskiniz yüksek olur ve şiddetli güneş ışınlarına maruz kalmaktan özellikle kaçınmanız gerekir.

Güneş ışınlarının güçlü olduğu saatlerde dışarıda dolaşmayın. 15 veya daha yüksek koruma faktörü (30 veya daha yükseği de olabilir) içeren güneş kremleri kullanın. Güneşten gelen UV (ultraviyole) ışınlarına karşı güneş kreminin sizi tamamen korumadığını da unutmayın. Güneş varken, dışarıya çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremini sürmeniz gerekir. Aynı zamanda yüzdükten veya terledikten sonra, güneş kremini her yerinize iyice sürün. Bunun yanı sıra, güneş altındayken koruyucu kıyafetler giyin, güneş gözlükleri ve geniş kenarlı şapka takın. Güneş lambaları ve bronzlaşma yatakları, cilt kanseri riskinizi artıracağından, bunların bronzlaşmanın “güvenli” yolları olmadığını aklınızda bulundurun.

Cildinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin

Vücudunuzdaki benlerin, çillerin ve doğum izlerinin şekillerine aşinasınızdır. Düzenli aralıklarla cildinizi kontrol etmeniz ve bir değişim var mı yok mu incelemeniz gerekir. Cildinizin üzerindeki beneklerin sayısı, şekli veya rengindeki değişikliklere bakıyor olmalısınız. Sırt bölgenizi kontrol etmesi için birinden yardım almanız gerekebilir. Herhangi yeni veya farklı bir deri oluşumu bulursanız doktorunuzu bilgilendirin. 

Ayda bir kez duş veya banyo yaptıktan hemen sonra, cildinizi kontrol etmeniz en kolayıdır. Boydan gösteren bir aynanın önüne geçin ve bir de el aynası kullanın, böylece sırtınızı da görebilirsiniz. Başınızdan ayak uçlarınıza varıncaya kadar inceleyin ve herhangi bir değişiklik görürseniz aklınıza not alın.

Aylık Cilt Muayenesi

Yüzünüzü, kulaklarınızı, göğsünüzü ve göbeğinizi aynaya bakarak kontrol edin. Sonra kollarınızı baştan uca, ellerinizin üstünü ve avuç içini kontrol edin ve tırnaklarınızı unutmayın. Yere oturun ve bacaklarınızın ön yüzünü, ayaklarınızın üst kısımlarını, ayak parmaklarınızın arasını kontrol edin ve ayak parmaklarınızdaki tırnaklarınıza bakmayı unutmayın. Aynı zamanda ayaklarınızın altını, bacaklarınızın arka yüzünü bir el aynası yardımıyla kontrol edin. Ayağa kalkın ve kalçalarınızı, sırtınızın alt ve yukarı kısımlarını, boynunuzun arkasını ve üreme organlarınızı da kontrol etmek için bir el aynası kullanın.

Bu muayeneyi düzenli olarak yaparsanız, vücudunuz için neyin “normal” olduğunu bileceksiniz. Vücudunuzda herhangi bir değişim ilginizi çekerse doktorunuza haber verin. Eğer bunu yaparsanız melanomu erken evresinde tespit etme şansınızı artırmış olursunuz.

İLGİLİ MAKALE

Göz Melanomu Nedir?

Uzm. Dr. Cenk Kiper

hocam bnm sorunum erken boşalma serleşme sonrası hemen boşalıyorum, kendimi kontrol edeyim deyip durduğum zaman bu kezde hemen sönüş oluyor. bu sertli... devamı