Nedir

Emzirmeyen kadınlar için meme ucu akıntısını görmek korkutucu olabilir. Ancak meme ucunuzda akıntı fark ettiğinizde, hemen paniklemenize gerek yok. Kuşkusuz bu akıntının ciddi sonuçlar doğurabilecek türleri de vardır ama çoğu durumda ya normaldir ya da küçük rahatsızlıklardan kaynaklanır.

Yine de bebek emzirmediğiniz halde, meme ucunuzda akıntı oluyorsa, size sağlık hizmeti veren profesyonellerle bağlantıya geçin. Belirtilerinize ve teşhis testlerinin sonucuna bağlı olarak, doktorunuz sizin için en iyi tedavi sürecinin ne olduğuna karar verecektir.

Meme Ucu Akıntısında Ne Normaldir, Ne Değildir?

Kanlı akıntı hiçbir zaman normal değildir. Diğer anormal belirtiler; sadece bir memeden akıntı gelmesi ve memenizi herhangi bir şey tahriş etmediği ya da bastırmadığı halde akıntının sürekli oluşudur.

Akıntının normal ya da anormal olup olmadığına karar verirken, akıntının rengi genellikle bir ölçüt değildir. Hem anormal hem de normal durumlarda akıntı şeffaf, sarı, beyaz ya da yeşil renkte olabilir.

Normal meme ucu akıntısı, çok yaygın olarak her iki meme ucunda da meydana gelir ve meme uçları basıldığında ya da sıkıldığında salgılanır. Meme salgısı konusunda kaygısı olan bazı kadınlar, aslında durumun daha da kötüleşmesine neden olurlar. Akıntıyı kontrol etmek için meme uçlarını tekrar tekrar sıkarak durumu ağırlaştırırlar. Oysa meme uçlarını bir süreliğine rahat bırakmak, rahatsızlığın düzelmesine yardım edebilir.

Tıbbi değerlendirilmelerinize bağlı olarak, doktorunuz meme ucu akıntınızın normal (fizyolojik) ya da anormal (patolojik) olup olmadığına karar verir. Doktorunuz akıntınızın anormal olduğunu belirlemiş olsa bile, unutmayın ki akıntıya neden olan patolojik rahatsızlıkların çoğunluğu ciddi sonuçlara yol açmaz ve kolayca tedavi edilebilir.

Sebepleri

Normal Meme Ucu Akıntısına Neler Sebep Olabilir?

Normal meme ucu akıntısının bazı sebepleri şunlardır:

 • Hamilelik. Hamileliğin erken evrelerinde bazı kadınlar, meme uçlarında şeffaf akıntı fark ederler. Hamileliğin daha ileri evrelerinde akıntı sulu, sütlü bir görünüm alabilir.
 • Emzirmeyi kesme. Bebeğinizi emzirmeyi bırakmanızdan sonra bile, süte benzer meme akıntısının bir süre devam ettiğini fark edebilirsiniz.
 • Uyarılma. Meme uçları uyarıldıkları ya da sıkıldıkları zaman sıvı salgılayabilirler. Normal meme akıntısı ayrıca, göğsünüz sutyeniniz tarafından tekrar tekrar ovalandığında ya da koşu gibi şiddetli fiziksel egzersizler sırasında da meydana gelebilir.

Anormal Meme Ucu Akıntısının Nedenleri Ve Kanserle İlişkisi Nedir?

Kanser dışında birçok rahatsızlık, meme ucu akıntısına neden olabilir.

Eğer ön tıbbi değerlendirmeniz akıntının anormal olduğunu gösteriyorsa, doktorunuz daha fazla test ister. Testler, soruna neden olan altta yatan sebebin belirlenmesine yardım eder ve aşağıdakilerden bir ya da daha fazlasını kapsar:

 • Akıntının laboratuarda analizi
 • Kan testleri
 • Bir ya da her iki memenin mamografisi ve/veya ultrasonu
 • Beyin görüntülemesi
 • Meme ucunuzdaki bir ya da daha fazla kanalın cerrahi kesimi ve analizi

Anormal akıntının muhtemel nedenleri de şunları kapsar:

 • Fibrokistik meme değişiklikleri. ‘Fibrokistik’, sert lifli dokular ile kist gelişmesini ya da varlığını anlatır. Memenizdeki fibrokistik değişiklikler, meme dokularınızda yumrular oluşmasına ya da dokuların kalınlaşmasına yol açar. Ancak bunlar kanserin var olduğunun göstergeleri değildir. Fibrokistik meme değişiklikleri, ağrı ve kaşıntıya neden olmalarının yanı sıra, bazen şeffaf, beyaz, sarı ya da yeşil meme ucu akıntısı salgılanmasına yol açabilirler.
 • Galactorrhea (göğüslerden aşırı süt salgılanması). Kulağa korkutucu geliyor olabilir. Ama galactorrhea, emziriyor olmasa bile bir kadının memelerinden süt ya da sütlü meme ucu salgısı gelmesidir. Galactorrhea bir hastalık değildir ve muhtemel birçok sebebi vardır. Bunlar:

-Hipofiz bezi tümörleri

-Bazı hormonlar ve psikotropik ilaçlar da dahil belli ilaçlar

-Anason ve rezene gibi bazı bitkiler

-Tiroit yetersizliği

-Marihuana dahil uyuşturucu ilaçlar

 • Enfeksiyon. İrin içeren meme ucu akıntısı, göğsünüzdeki bir enfeksiyonu işaret edebilir. Bu ayrıca, ‘mastit’ (meme iltihabı) olarak da bilinir. Mastit genellikle emziren kadınlarda görülür. Ama bebek emzirmeyen kadınlarda da gelişebilir. Eğer enfeksiyonunuz ya da apse varsa memenizde acı, kızarıklık ya da dokununca sıcaklık da hissedebilirsiniz.
 • Meme kanalı genişlemesi (mammary duct ectasia). Bu, ikinci en yaygın anormal meme ucu salgı sebebidir. Genel olarak menopoza yaklaşan kadınlarda görülür. Rahatsızlık, iltihaplanmayla ve meme ucunun altında bulunan kanalların muhtemel tıkanıklığıyla sonuçlanır. Bunun sonucunda koyu, yeşilimsi meme ucu akıntısıyla sonuçlanan bir enfeksiyon gelişebilir.
 • Kanal içi siğili (ıntraductal papilloma). Bunlar, meme kanallarındaki kanser olmayan büyümelerdir. Kanal içi siğiller, kadınların en yaygın anormal meme ucu akıntısı sebebidir. Siğillerde iltihap olduğu zaman, kanal içi siğilleri kanlı ya da kokulu meme ucu akıntısına neden olur.

Meme Kanseri

Meme Ucu Akıntısı İle Meme Kanseri Arasındaki Bağlantı Nedir?

Çoğu meme ucu akıntısına ya normal ya da habis olmayan tıbbi rahatsızlıklar neden olur. Bununla birlikte meme akıntısının, bazı meme kanseri türlerinin belirtisi olabileceği durumlar da vardır. Eğer meme ucu akıntınıza meme içinde bir kitle ya da şişkinlik eşlik ediyorsa ya da anormal bir mamografiniz varsa, bu olasılık daha büyüktür.

Meme kanserinin akıntıya sebep olabilen bir türü, kanal içi karsinumudur (kanser). Kanser, meme ucunun altında bulunan meme kanalları içinde gelişir.

Meme ucu akıntısına yol açabilen ve seyrek görülen bir diğer meme kanseri türü ise, Paget’s hastalığıdır. Rahatsızlık, meme kanallarında gelişir ve daha sonra meme ucuna ilerler. Rahatsızlık, meme ucu ve etrafındaki siyah bölgede kanama ya da sızıntıya neden olur. Paget’s hastalığı, meme kanserinin diğer türünde de her zaman meydana gelir.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

Merhaba kolay gelsin, Bankacıyım ve gün içerisinde hareketsizlikten dolayı akşamları salonda spor yapmaya çalışıyorum.Normalde atlet+tişört giyerdim.A... devamı