Nedir

Nedir?

Meme başı çatlağı, koşu ya da başka bir egzersiz sırasında ya da sonrasında, meme başlarının biri ya da her ikisinde ağrı, kuruluk, tahriş ya da kanama ile sonuçlanan sürtünmeden kaynaklanabilen bir durumdur. Bu durumla aynı zamanda bebek emziren ve döküntü koruması giymeyen kadınlar da karşılaşır.

Sebepler

Sebepler

Meme başı çatlağı, tişört benzeri giysilerin meme başına uzun bir egzersiz boyunca tekrarlanan sürtünmesinden kaynaklanır.

Bu durumla özellikle koşucular karşılaşır. Uzun mesafe koşucuları, meme başı çok uzun bir süre sürtünmeye maruz kaldığı için, buna özellikle meyillidir. Ancak, bu sıkıntıyı sadece sporcular çekmiyor; bir rozetin iç kısmı, normal bir kıyafetteki logo ya da bebek emzirme de buna neden olan sürtünmeye yol açabilir.

Önleme

Önleme

Bu durum kolaylıkla önlenebilir ve tedavi edilebilir. Uygulanabilir yöntemler şunlardır:

  • Hava ve kanunlar izin verirse tişörtsüz koşun.
  • Egzersiz sırasında büyük, bol tişörtler giymeyin.
  • Sentetik kumaşlardan yapılan "teknik" tişörtler giyin, pamuklu giymeyin.
  • Egzersize başlamadan önce meme başları üzerine, cilt ve kumaş arasında bariyer görevi görecek küçük bir bandaj, su geçirmez bir yara bandı ya da cerrahi kağıt bant yapıştırın.
  • Alantion içerem tahriş önleyici krem uygulayın.
  • Cilt zaten zarar görmüşse, sürtünmeyi önlemek için egzersizden önce bölgeye bir saf lanolin ürün uygulayın. Cilt hasarlı değilse, bir bariyer ürün (örn. vazelin) kullanılabilir. Bu ürünler zarar görmüş cildin etrafında havanın dolaşmasına izin vermez, bu nedenle uzun süre kullanılırlarsa iyileşmeyi önleyebilirler. Başlangıçta canınızı yakmasına rağmen bir "sıvı bandaj" iyileşme ya da önleme için yararlı olabilir.
  • Döküntü koruması gibi bu durumu önlemek için özel olarak üretilmiş ürünler kullanın.
  • Bir spor sutyeni, spor yeleği ya da göğsü bastıran çeşitli giyecekler giyin.
  • Çatlaktan şüphelendiğiniz anda, durumu daha da kötüleştirecek bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmak için bir antiseptik krem uygulayın.
  • Geçici olarak bir göğüs kalkanı (lastik ya da cam ve kauçuk) kullanın.

Birkaç gün önce iyileşmezse tıbbi müdahale gerekir. Egzama, sedef, impetigo, mantar enfeksiyonları veya alerjik bir reaksiyon gibi diğer cilt hastalıkları meme başında ağrıya ve cilt görünümünün değişmesine neden olabilir. Kadınlarda, erken gebelik ya da adet kanaması sırasında oluşan hormonal değişikliklerin yanı sıra emzirme (çoğunlukla pamukçuk enfeksiyonu ile komplike) de meme başında ağrı ve acıya neden olabilir.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

merhaba eşim çalıştığınız hastanede doğum yaptı doğum sonrası bacaklarında çatlaklar meydana geldi bu çatlakların kaybolması için bir çözüm yolu var m... devamı