Vajinal akıntı vajinadan, rahim boynundan veya rahimden çıkan bir sıvıdır. Her kadının vajinal akıntısı vardır ve görüntüsü kadından kadına değişiklik gösterir. Vajinal akıntının menopozun hemen öncesinde yoğunlaşmasına birçok şey neden olabilir.

Zaman Aralığı

Kadınlar genelde perimenopoza 45 ile 55 yaşları arasında girerler. Perimenopoz menopoz başlamadan önceki  iki ile sekiz yıllık dönemdir.

Hormonal Değişimler

Perimenopozda östrojen seviyeleri çılgın bir şekilde dalgalanmaya başlar. Bu dalgalanma doğrudan vajinal değişimlerle sonuçlanan hormonal bir dengesizliğe neden olur. Vajinada oluşan bu değişimler akıntının sürekliliğini ve miktarını etkiler.

Akıntı Değişimleri

Adet dönemi sırasında gelen akıntı döngüdeki hormonal değişimlere göre bir tutarlılık içinde değişiklik gösterir. Menopozun yaklaştığı yıllarda bu akıntı daha hafif veya daha yoğun ve normalden daha kalın veya daha ince olabilir.

Enfeksiyonlar

Menopoza doğru ilerleyen yıllarda vajinal bir enfeksiyon kapmışsanız vajinal akıntınızda bir değişim görebilirsiniz. Bu akıntı normalden daha kalın veya daha ince olabilir, alışıldık olmayan bir kokusu olabilir ve aynı zamanda vajinal iltihaplanmanız veya kaşıntınız da olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Menopoz öncesinde veya sırasında akıntı kokmamalıdır, kaşınmamalıdır veya normal adet kanamanızın dışında kanama olmamalıdır.

İLGİLİ MAKALE

Vajinit Nedir?

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

adet öncesi ğöğüslerin ağrıması ve akıntının sebebi nedir sevgili doktorum tşk ederim şimdiden... devamı