Sigara içmekle doğrudan ilintilidir. Sigara içmek öncelikle akciğer kanseriyle, ikinci olarak da mesane kanseriyle ilintilidir. 

İkinci olarak, boya sanayiyle uğraşan kişilerde, özellikle boyada kullanılan kimyasal maddelere maruz kalanlarda mesane kanserine sıklıkla rastlanır. Bu konuda genetik ve çevresel faktörler de önemli bir rol oynar. 

Ancak mesane kanserinde birincil risk faktörü sigaradır. Bu nedenle sigara kullanımına dikkat edilmesi gerekir. 

Mesanenin incelmesi 

Mesane kanserinde rol oynayan bir diğer unsur da tatlandırıcılardır. Tatlandırıcıların 20 seneden fazla kullanılması halinde mesane kanseri yaptığına dair bazı spekülasyonlar vardır. Ancak bunlar kanıtlanmış bulgular değildir. 

Geç tuvalete çıkmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bu sadece mesanenin duvarının incelmesine ve daha çok idrar depolamasına yol açar. Bu ilk bakışta iyi bir şey gibi gözükse de, mesane giderek boşaltma gücünü yitirir. 

Yaşlanmayla birlikte mesanenin kas yapısı inceldiği için, içini tam olarak boşaltamaz. İçini tam boşaltamayan mesanede de taş oluşumundan mesane kanserine kadar giden şikayetlerin sık yaşandığı bilinmektedir. Ama idrar tutmanın doğrudan mesane kanseriyle bir ilişkisi yoktur.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

Sağ böbrek grade 1 ektazik (dolu mesaneye sekonder) ne demek oluyor hocam... devamı