Vay canına! Gülüşüne bakın! Her kadın gülüşünün cazibeli ve oldukça dikkat çekici olmasını arzular.

Gülümsemek, en çekici özelliklerimizden biri olarak tanımlanabilir; özgüvenimiz, kişiliğimizi ve imajımızı taşıyan güzel gülüşümüzle ortaya çıkar.

Işıldayan gülümsemenizle başkalarının bile gününü ve hayatını canlandırabilirsiniz! Diş bakımı burada dikkat etmeniz gereken noktadır.

Muhteşem gülümseme için ilk olarak düzgün dişlere sahip olmanız gerekir. Parıldayan bembeyaz dişler, sağlıklı dişetleri ve kusursuz bir çene gülümseyişiniz için önemlidir. Bu özelliklere doğuştan sahip olabilir veya bu görüntüyü zamanla elde edebilirsiniz. Temiz, çürüksüz ve kötü kokmayan dişlere sahip olmak sizin sorumluluğunuzdadır. İyi bir diş bakımı için bunların yapılması şarttır.

Aynı zamanda gülüşünüzü tamamıyla değiştirecek ve ağız sağlığınızı iyileştirecek diş estetiğini de tercih edebilirsiniz. Bu yolla özgüveniniz ve yaşam kaliteniz artacaktır.

Çoğu diş kliniği veya merkezleri, nazikçe uygulanan diş bakımlarıyla yüksek kalitede diş hekimliğinin hizmetini sunar. Kök tedavisi, diş beyazlatma, porselen kaplama, kaplamalar ve köprü tedavilerinin de dahil olduğu teknikler harika sonuçlar çıkarır.

İyi bir gülümsemenin maliyeti yoktur; ama kişinin hayatına mutlu anlar katar. Günden güne gelişme gösteren teknolojilere rağmen, çoğu insanın milyon liralık bir gülümsemeyle görünüşünü güzelleştirerek kazanacağı özgüven sayesinde hayatla yüzleşmesini sağlayacak ortodonti tedavisinden haberi yoktur.

Yaşımız, işimiz veya cinsiyetimize bakılmaksızın milyon dolarlık bir gülüş hepimiz için önemlidir. Ne dersiniz? Şimdi bu gülümsemeyi elde etmek için neler yapmamız gerektiğine bir göz atalım. İhtiyacınız olan diş bakımı aşağıda sunuluyor:

1. İyi bir ağız sağlığı elde etmek için diş muayeneleri oldukça önemlidir.

Bu muayenelerden korkmayın ve bunları ihmal etmeyin; çünkü artık diş uygulamaları eski günlerde olduğu kadar ağrılı değil. Diş doktorunuz anestezi spreyleri ve enjeksiyonları uygulayarak ağrıyı engelleyecektir. Diş doktorunuza sorununuzu iyice açıklayın. Herhangi bir işleme girmeden önce diş doktorunuzun bütün ayrıntıları bilmesi gereklidir.

2. Doğru fırçalama teknikleri de oldukça önemlidir. Unutmayın ki diş sorunlarının büyük çoğunluğu, yanlış fırçalamadan dolayı diş minesine verilen zararlar, plak birikimi, tartar oluşumu ve dişeti hastalıklarından kaynaklanır. Çocuklarınıza, herhangi bir komplikasyondan korunmaları için dişlerini fırçalarken yön verin.

3. Dengeli beslenmek, mineral ve vitaminler almak, iyi bir diş macunu ve diş fırçası kullanmak, öğünler arasında tatlı veya yapışkan yiyecekler yemekten kaçınmak ve diş doktorunu 6 ayda bir ziyaret etmek takip edilmesi gereken diğer ipuçlarıdır.

Çoğu çocuğun dişleri çıkık veya hizasızdır; bu konuya dikkat etmek gereklidir. Eğer bu sorun ortaya çıkarsa çocuğunuzu ortodontiste götürün. En iyi sonucu elde etmek için çocuğunuzu, 9 yaş gibi küçük bir yaşta ortodontiste götürün.

Hafif bir ağrı veya şişme veya başka bir sorun bile, bildiğiniz herhangi bir diş bakım merkezine giderek hemen bildirilmelidir. Mükemmel gülüş için alınması gereken önlemlerin çocukluktan başlayarak edinilmesi gerektiğini unutmayın.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam öncelikle merhabalar istanbulda yaşıyorum birbuçuk yıllık evliyim 15 gün ara ile 2 spermiyogram yaptırdım.birincisinde total sayı 70 milyon ml d... devamı