Normal Doğum

Normal Doğum Başlatılabilir mi?

Kadın doğum uzmanları, doğumu başlatmak için kullanılan tıbbi olmayan yöntemlere şüpheyle bakıyorlar.

Doğum tarihinize sadece bir hafta veya iki hafta kaldı. Bebeğinizin zamanında, belki bir iki gün öncesinde dünyaya gelmesi için internette bir yol arıyorsunuz. Yazışma sayfaları normal doğumu başlatma önerileri ile dolu. Bu öneriler baharatlı yiyecekler yemekten hint yağı kaşıklamaya kadar uzanıyor. Ama bunlar gerçekten de işe yarıyor mu? Kadın doğum uzmanları bu konuda şüpheliler.  

Normal doğumu başlatmak için tıbbi olmayan herhangi kanıtlanmış bir yöntem yoktur. İlaçları kapsayan tek güvenilir ve tehlikesiz yöntem hastanede gerçekleşir. Çoğu yöntem sadece söylentiden ibarettir, en iyi durumda yardımı olmaz ama en kötü durumda zararı olabilir. Yalnızca tıbbi olmayan bir iki alternatif ciddiye alınabilir. Ama doktorlar bunlara bile halen tam  karar vermiş değillerdir.

Akupunktur

Akupunktur ile Doğumu Başlatmak

Asya’nın farklı bölgelerinde akupunktur, normal doğumu başlatmak için yüzyıllardır kullanılıyor. Kuzey Carolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu yöntemin gerçekten faydası olup olmadığını test etmek için ufak bir çalışma yaptılar. Çalışmada 39 ila 41 haftalık hamile olan (40 hafta doğum zamanı) 56 kadın yer aldı. Kadınların yarısına üç adet akupunktur seansı yapılırken diğer yarısına yapılmadı.

Akupunktur yapılanlar arasından yüzde 70’i, herhangi bir tıbbi müdahale olmadan normal doğuma girdi. Bu oran standart bakım görenlerde yüzde 50 idi. Akupunktur yapılan kadınların aynı zamanda sezaryen doğum yapmaları ihtimali de daha az gerçekleşti: yüzde 39’a karşı yüzde 17 oldu.

Araştırmacılar, “Sezaryen oranında neredeyse yüzde 50 düşüş olmuştu” diyorlar. Fakat araştırmacılar çalışma kapsamının küçük olması nedeniyle yine de ek araştırmaların yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Akupunkturun gelecekte daha fazla kadının vajinal yoldan doğum yapmasına yardım etmesini umuyorlar.

Şimdilerde daha büyük bir çalışma, Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yürütülüyor. 

Seks

Seks Doğumu Başlatabilir mi?

Doktorlardan ve ebelerden alınan pozitif görüşlerle belirginleşen bir diğer strateji ise, seks yaparak hamile kaldığınız gibi doğumu da başlatabilmenizdir.

Seksin doğumu başlattığına dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bu ihtimale dair iyi bir sebep vardır. Seks, doğumu başlatmak için kullanılan ilaçlarda olduğu gibi prostaglandin salınmasını sağlar. Herhangi bir zararı olmadığından denemek mantıklıdır.

Ama suyunuzun gelmediğinden ve doktorunuzun veya ebenizin size yeşil ışık yaktığından emin olun. Erkeğin vajinanın içine boşalmasının önemli olduğu da belirtiliyor. Bu boşalma sıvısı, dölyatağını harekete geçiren ve muhtemelen kasılmalara yol açan prostaglandinleri içeriyor.

Diğer Yöntemler

Doğumu Başlatmanın Diğer Yöntemleri

Doğumu suni olarak başlatmak söz konusu olunca, aşağıdaki yöntemlere dair kadın doğum uzmanları farklı görüşler bildirmişlerdir. Bunları destekleyecek herhangi bir kanıt yoktur, işe yarayabilirler ama risk taşırlar. Eğer içlerinden birini denemeyi planlıyorsanız, ilk başta doktorunuza veya ebenize danışın.

Uzun Yürüyüşler: Uzun bir yürüyüşe çıkmak “iyi bir egzersizdir”, ama bazı uzmanlar bunun doğumu başlatmaya yardımcı olacağını düşünmüyorlar.

Başka bazı uzmanlar ise, meseleye daha da eleştirel bakıyorlar: “Kısa yürüyüşler olabilir ama yorgunluktan bitkin düşmek, doğuma giden iyi bir yol değildir” diyorlar.

Baharatlı Yiyecekler: Mide ve rahim arasında doğrudan hiçbir bağlantı yoktur. Bu nedenle belli bir tip yiyeceğin kasılmalara neden olabileceğini düşünmek mantıklı değildir.

Hintyağı: 38. haftadan sonra arada sırada küçük bir miktar hintyağı yutmak tavsiye edilebiliyor. Fakat bunun rahim üzerinde doğrudan hiçbir etkisi yoktur. Rahime yaslanan iç kısmın harekete geçirilmesine dolaylı etkide bulunur. Hintyağı sadece, vücut doğuma hazır olduğunda işe yarıyor görünmektedir.

Ama hintyağının doğumu başlattığına dair “hiçbir geçerli kanıt” yoktur. Ayrıca hintyağı korkunç bir ishale yol açabilir. Bu yüzden tavsiye edilmez, çünkü anne bu şekilde susuz kalabilir. 

Karayılan Otu: Bazı kadınlar karayılan otuyla doğumlarını başlatmaya çalışırlar ama doktorlar bu otun kanın pıhtılaşmasını sağlayan bileşenler, fitoöstrojenleri içerdiği konusunda anneleri uyarmaktadır. Bu otun üzerinde henüz yeteri kadar araştırma yapılmamıştır.

Eşekotu Yağı: Eşekotu yağı denen diğer bir bitkisel çözüm daha fazla destekleniyor görünmektedir. Rahim ağzını doğum için hazırlamaya yardımcı olan prostaglandinlerin salınması için bileşeninde bir haberci barındırır. Eşekotu yağının prostaglandinleri salması beklenir. Ancak işe yaradığına dair kesin bir kanıt yoktur, üzerinde daha fazla çalışılması gerekir.

İLGİLİ MAKALE

Suni sancı

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba qliarista doğum kont.hapı kullandım adetin sadece 2 gün surdu ve çok az sizce bu normal mi... devamı