Meme rekonstrüksiyonuyla güzelliğin yeniden yapılandırılması

Meme rekonstrüksiyonu, kanser veya başka nedenlerden ötürü göğsünü kaybetmiş bir kadın için fiziksel ve duygusal anlamda ödüllendirici bir işlemdir.

Yeni bir göğsün yaratılması görünümünüzü, kendinize olan güveninizi ve hayat kalitenizi büyük oranda geliştirebilir. Ama ameliyat bir dereceye kadar doğal duran bir göğüs kazandırsa da, yeniden yapılandırılmış bir meme asla tıpatıp aslı gibi görünmez ve aynı hisselere sahip olamaz.

Yaptırmam doğru olur mu?

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı fazlasıyla bireysel bir tercihtir. Başkalarının arzularına cevap vermek ya da ideal bir görünüme bürünmek için değil, sadece kendiniz için yaptırmalısınız.

Aşağıdaki koşullara sahipseniz, meme rekonstrüksiyonu sizin için doğru olur diyebiliriz:

  • Tanı ve tedavinizle başa çıkmakta zorluk yaşamıyorsanız
  • İyileşme sürecine zarar verecek herhangi bir ek tıbbi sorununuz veya başka rahatsızlıklarınız yoksa
  • Memenizin yeniden inşa edilmesi ve beden imgeniz konusunda olumlu bir görünüm ve gerçekçi hedefleriniz varsa.

Meme rekonstrüksiyonu temelde birden fazla aşamadan oluşan birkaç işlemden meydana gelir. Bunların arasında şunlar sayılabilir:

  • Memenin ameliyatla alınması (mastektomi) işlemiyle aynı zamanda yapılan ya da
  • Memenin ameliyatla alınması (mastektomi) sonrası iyileşme sürecinin tamamlanmasına ve herhangi bir ek kanser tedavisi bitene kadar ertelenip yapılan.

Meme rekonstrüksiyonunun getireceği duygusal alışma sürecini yaşamaya kendinizi hazır hissetmeniz önemlidir. Meme rekonstrüksiyonu sonuçlarını kabul etmek biraz zaman gerektirebilir.

 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Mrb hocam ben 18 yaşındayım ve her iki gözünde uzağı göreniyor siz bana ne önerirsiniz eğer gözlük kullanırsam bi süre sonra bu rahatsızlık geçer mi y... devamı