Omurga Kırıkları için Fiziksel Terapi

Vücudunuzda bir omurga kırığı (veya kırıkları) iyileşirken fizik tedavi almak isteyeceksiniz. Bu, doktorunuz tarafından kırıktan sonra daha normal bir yaşama geri dönmeniz için geliştirilen ayrıntılı tedavi planınızın bir parçası olabilir.

Bir atel takmak zorundaysanız muhtemelen fizik tedavisi almak durumundasınız çünkü ikisi genelde bir aradadır. Atel, omurganız iyileşirken onu destekler ama o zaman, vücudunuzu da atele bağımlı olmasın diye güçlendirmeniz gerekir.

Omurga kaslarınızı güçlendirmek için bir fizik tedavi uzmanıyla birlikte çalışabilirsiniz, böylece omurganız daha desteklenir ve daha iyi işlev görür. Omurga kırıkları, omurganızın işleyişini değiştirebilir. Üst üste binmiş omurlar ağırlığınızı taşıyıp hareketlerinizi kontrol edebilsin diye omurga dikleştirilir; ufak bir kırık bile, omurganızın kalanının ağırlığınızı taşıma şeklini değiştirebilir. Eklenen bu gerginlik, omurgayı destekleyen kasları zorlayabilir.

Fizik terapi uzmanı size, sırt ve karın kaslarınıza odaklanacak çeşitli egzersizler ve esneme hareketleri öğretebilir. Onları doğru yaptığınızdan emin olmak için sizinle birlikte çalışır ve size muhtemelen ev egzersiz planı verir. Bu planı tam anlamıyla takip edin çünkü fizik tedavi, omurga kırığınızın iyileşmesinde can alıcı bir rol oynar.

Omurganız iyileşirken, fizik tedavi uzmanınız size (yürüme veya tenis gibi) ağırlık taşıma hareketleri yaptırabilir. Bunlar kemiklerinizi güçlendirir.

Omurga kırıkları dik duruşunuzu bozabilir, özellikle birden çok kırığınız varsa (osteoporozda bu bir sorundur). Kırıklar yüzünden kambur durmaya başlayabilirsiniz ama bu, kemiklerinizin düzgün hizada iyileşme ihtimalini düşürür. Ayrıca, yuvarlak sırt omurgaya daha fazla baskı yaparak başka bir omurga kırığı riskini artırır. Bir fizik tedavi uzmanı, size dik durmayı yeniden (ya da ilk kez) öğretebilir.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, fizik tedavi uzmanı “günlük etkinlikler”de sizinle birlikte çalışabilir. Bunlar, işlev görmek için her gün yapmak zorunda olduğunuz şeyler ama omurga kırığından sonra zorlaşabilir. Örneğin, omurga kırığından sonra, en iyi (yani en ağrısız) yöntemin yataktan çıkmak olduğunu öğrenebilirsiniz.

İşte size, fizik tedavi hakkında hatırlamanız gereken en önemli şeylerden biri: Fizik tedavi programı size göre hazırlanır. Yani kişisel bir plandır, o yüzden azami yarar sağlamak için, onu tamamen yerine getirmeniz ve fizik tedavi uzmanınıza nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığını bildirmeniz gerekir.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Mrb hocam ben 2 ay önce iş kazası geçirdim ve t12 omurgamda kırık meydana geldi ameliyat yada alçı olmadı korseyle tedavi gördüm şuan kırık yapışmış o... devamı