Parmakla kavrama

Dengeyi güçlendirmek için ayak kaslarının güçlendirilmesi. Yere bir çorap bırakın ve parmaklarınızı onu yerden alıp kaldırmak için kullanın. 10 saniye tutun, ardından bırakın. Her ayakta beş kere tekrarlayın.

Parmak esnetme

Kasların güçlendirilip desteklenmesi, ardından ayak kemiklerinin korunması. Beş parmağınızın da etrafına elastik bir şerit sarın. Parmaklarınızı açın, 5 saniye tutup bırakın. Her bir ayakta 5 kere tekrar edin.

Baldır kaldırma

Ayaklarla baldırların güçlendirilmesi ve dengenin artırılması. Bir tezgaha veya eşiğe yakın durum denge için hafifçe tutunun. Tek ayak üstünde dengede durum ve parmak ucunuzda yükselin. 10 saniye durun, ardından inin. Her bir ayağa 10’ar kere tekrarlayın.

Baldır esnetme

Aşil tendonlarının ve plantar fasciae’nin sertleşmekten korunması. Tek bacağınız önde uzanmış halde oturun ve ayak boşluğunuza bir havlu sarın. Ayak kemeriniz ve baldırınızda bir esneme hissedene kadar havluyu çekin. 10 saniye tutup bırakın. Her bacakta 5 kere tekrarlayın.

Op. Dr. Baran H. KÖMÜR

gittigim dr arkadas egzersiz önerdi olmazsa gel ya ameliyat yada kök hücre tedavisi dedi siz ne dersiniz saygilar... devamı