Nasıl Hazırlanmalıyız

Organ Nakli İçin Nasıl Hazırlanmalıyız?

Eğer bir organ nakli adayı olduğunuzu öğrenecek olursanız, oturup arkanıza yaslanabilir, biraz düşünebilir ve ameliyat zamanının geldiğini bildiren telefon çalana kadar bekleyebilirsiniz.

Organ nakli uzmanları hiçbir şeyin gerçeklerden bu kadar uzak olamayacağını söylüyor.
Organ nakli öncesi süreç zihinsel, fiziksel ve mali açıdan kendinizi hazırlanmaya adayabileceğiniz en uygun zamandır. Hazırlığınıza bu makaleyle başlayabilirsiniz.

Düşünme Biçimi

Organ Nakli Düşünme Biçimine Girmek

Bir organ nakli söz konusu olduğunda, duygusal etkileri iyi belirlenmelidir. Organ nakli ekibiniz size operasyondan neler beklemeniz gerektiğini açıklarken, sizde yaratacağı duygusal etkileri doğrudan hissedemeyebilirler. Sağlık ekibinizle bu konuda fikirlerinizi paylaşmanız anlaşılabilmenize yardımcı olacaktır.

Ekibinizle düşüncelerinizi ve ihtiyaçlarınızı paylaşmanıza ilaveten, sizin gibi organ bekleyen bir kişiyle konuşmanız yararlı olacaktır. Kendinizi sizinle benzer durumda kişilerle iletişime geçmeye hazır hissettiğinizde ekibinizin sosyal danışmanından yardım isteyin.

Organ nakli için beklemeniz gereken süre uzun gözükebilir, bu süreyi karşınıza çıkacak sorunlarla ne şekilde başa çıkabileceğinizi öğrenerek değerlendirebilirsiniz. Adayların organ nakli fikrine ve hayatlarını ne şekilde değiştireceği bilgisine alışabilmeleri genellikle birkaç ay sürer.

Organ nakli için bekleyen her adayın, sağlıklarının eskisi gibi olmadığı gerçeğiyle birlikte organ nakli fikrine alışması gerekse de uzmanlar adayların iyimser bir tutum benimsemesini tavsiye ediyor. “Ben hastalıklı değilim, ben daha önce olduğum kişiyim, yalnızca bir sorunum var ama bu sorunum çözülebilir ve hayatım daha konforlu olabilir” şeklinde düşünmeniz öneriliyor.

Öncesi ve Sonrası

Organ Nakli Öncesi ve Sonrası Yaşamınıza Bakış

Organ nakli bekleyen adayların hayat tarzlarında sık sık orta ölçüde veya yüksek miktarlarda kilo vermek, sigarayı bırakmak gibi köklü değişiklikler yapmaları gerekir.

Bu bazılarımız için zor olabilir. Adaylar genel olarak yüksek teknoloji içeren organ nakli konusunda istekli ama yaşam tarzı değişiklikleri konusunda inatçı olabilir veya bu değişiklikleri gerekli değilmiş gibi ihmal edebilirler.

İşte size bu konuda bir bakış açısı, uzmanların tavsiyesi, organ naklinin sizin için ne ifade ettiğine karar vermeniz.

Doktorunuza Neler Sorabilirsiniz

Organ Nakli Konusunda Doktorunuza Sorabileceğiniz Sorular

Fiziksel, zihinsel ve mali olarak hazırlanma eğilimi içinde olsanız bile, organ nakliyle ilgili sorular içeren uzunca bir listeye sahip olmanız normaldir.

Bu listelerde en sık rastlanan sorulardan birisi, nakledilebilecek bir organ bulunduğunda ne kadar süre için uyarılacağınızdır.

Bu sorunun cevabı organa göre değişir. Karaciğer nakli için hastanede olmanız gereken zamandan genellikle iki ila üç saat önce, böbrek nakli için de bir ila bir buçuk gün önce haberdar edilirsiniz. Nakli gerçekleştirecek olan ekibin sizi ne kadar süre içerisinde hastaneye beklediği sorusunun cevabı, içinde sağlık durumunuzun da olduğu bir dizi etkene göre değişkenlik gösterecektir.

Konuyla ilgili sormak isteyebileceğiniz diğer sorular:

 • Organ naklinin faydalarından bahsettiğiniz gibi riskleriden de bahsedebilir misiniz?
 • Organ nakli bekleme listelerinin nasıl bir sistemde işlediğini açıklayabilir misiniz?
 • Benim yaş grubumda ve aynı organ nakli operasyonundan geçirmiş kişilerde başarı yüzdesi nedir?
 • Organ naklimin yapılacağı tıp merkezinde yılda ortalama kaç nakil operasyonu gerçekleşir?
 • Seçtiğim organ nakli merkezinde benim gibi organ bekleyen kaç kişi var?
 • Seçtiğim organ nakil merkezinde aynı organ nakillerinde yıllık başarı oranları nedir? Ulusal ortalamayla karşılaştırıldığında ne durumda?
 • Geçireceğim operasyonu gerçekleştirmek konusunda yeterli kaç cerrah var?
 • Operasyon sonrası hastanede ne kadar kalmalıyım?
 • Seyahate çıkabilir miyim yoksa nakil merkezine belli bir yakınlıkta mı kalmam gerekir?
 • Ne kadar süre boyunca, hangi takip testlerine ihtiyaç olacak?
 • Hastaneye dönmemi gerektirebilecek olasılıklar nelerdir?
 • Nakil merkezini gezmem mümkün mü?

Op. Dr. Erkan YILDIRIM

slm hocam ben manisa akhisardan yaziyom hocam doguşdan her iki akcigerim çalişmiyor .doktorlar akciger nakline yazilman gerikiyor diyorlar.adim ahmet ... devamı