Danimarka'da yapılan klinik araştırma, ilk kez Osteoporoz’un uzaktan "tedavi edilebileceğini" gösterdi. Araştırmaya 7 Osteoporoz hastası kadın katıldı.

Çipi 65-70 yaşındaki katılımcıların vücuduna yerleştiren bilim insanları, 12 ay boyunca hastaların durumunu izledi. Bilim insanları çip sayesinde, teriparatid ilacının günlük yapılan enjeksiyonlar kadar etkili şekilde kana verilebildiğini gördü.

Merkezi ABD'de bulunan çipi geliştiren şirketin patronu ve araştırmaya imza atanlardan Dr. Robert Farra, "hastaların artık ilaçlarını almayı unutmayacağını ya da Osteoporoz tedavisinde kullanılan iğnelerin acısına katlanmak zorunda kalmayacağını" vurguladı.

Önceden programlanan, kademeli olarak bir süre az dozlarda ilacın verilmesini sağlayan birçok çipten farklı olarak, kalp pili büyüklüğündeki bu çipin kablosuz bir sistem yardımıyla uzaktan kontrol edilebildiği belirtildi.

Doktorların, bilgisayar ya da cep telefonuyla hastalığın durumuna göre dozu ayarlayabileceğini belirten Farra, bu sistem sayesinde ilacın kana enjeksiyon gibi hızla verilebildiğine dikkati çekti.

Massachusetts Institute of Technology, Harvard Tıp Fakültesi ve Case Western Reserve Üniversitesi'nden biliminsanlarının da destek verdiği araştırma "Science Translational Medicine" dergisinde yayımlandı.

Bu tekniğin kanser gibi başka hastalıkların tedavisinde de kullanılabileceği ifade edildi. 

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

29 yaşındayım. osteoporoz tedavisi için 1200mg lık calcıday e başladım ama ishal şikayetim var. ne yapmalıyım?... devamı