Herkes harika bir gülüşün özgüveni nasıl artırdığını ve etrafınızdaki kişilerin size daha iyi davranmaya ikna ettiğini herkes bilir. Gülümsemeyle ilgili genel kanı gülümsemenin kişinin sağlığını, bireyselliğini ve çekiciliğini yansıttığıdır. Bununla birlikte herkes bunun farkında değildir; fakat kozmetik diş hekimliğinin yardımıyla mükemmele yakın bir gülüş kazanabilirsiniz.

Kozmetik diş hekimliği hala pek yaygın değildir ve birçok kişi kozmetik diş hekimliğinden habersizdir. Yine de eğer kozmetik diş hekimliğinin ne olduğu ve kişinin yaşamını nasıl geliştirildiği insanlara daha kolay bir dille anlatılırsa bu, herkes için faydalı olacaktır. İlk olarak, kozmetik diş hekimliği diş hekimliğinin içerisindeki birçok disiplinden bir tanesidir. Kozmetik diş hekimliği hastanın ağız içinin ve çevre yapıların değiştirilmesini, geliştirilmesini hedefler. Kozmetik diş hekimliğinde en yaygın kullanılan tedaviler arasında diş beyazlatma, diş minesi şekillendirme, diş yapıştırma ve diş kaplamalarıdır.

Diş beyazlatma işlemlerinin yardımıyla dişlerinizin rengini açabilir, leke ve kötü diş renklerinden kurtulabilirsiniz. Yaşlılık, tütün kullanımı, çay, kahve veya kola gibi içecekler dişlerin lekelenme nedenlerinden sadece bazılarıdır. Diş beyazlatma işlemleri kişinin harcayacağı paraya göre değişir. Bu nedenle eğer eczanenizden, internetten veya başka bir kaynaktan ucuz fiyata reçetesiz ürünler olarak bilinen diş beyazlatma kitlerini almak istiyorsanız sonucun tam da istediğiniz gibi olmadığını görebilirsiniz. Bununla birlikte eğer nefes kesici sonuçlar almak istiyorsanız diğer işlemlerle birlikte kozmetik diş tedavilerinde de uzman bir diş hekimine gitmeyi göz önünde bulundurun.

Diş beyazlatmak için diş beyazlatıcı etkili diş macunlarını da kullanabilirsiniz. Maalesef diş beyazlatıcı diş macunları içerdikleri hafif aşındırıcıların yardımıyla diş yüzeyindeki lekeleri temizler. Bu diş macunları profesyonel diş beyazlatıcı ürünlerin içerdiği hidrojen peroksit beyazlatıcıyı içermez. Bu beyazlatıcı madde, yüzeydeki lekeleri değil aynı zamanda dişin derinliklerindeki lekeleri de temizler.

Reçetesiz ürünler beyazlatıcı jel ve beyazlatıcı bantları içerir. Kişi bu beyazlatıcı jelleri diş fırçasıyla dişlerine sürebilir. Oldukça ince olan diş bantları da peroksit beyazlatıcı jel içerir. İki ürün de genellikle profesyonel kozmetik diş hekimliğinde kullanılan ürünlere oranla daha düşük yoğunlukta hidrojen peroksit içerir. 

Diş beyazlatmanın birkaç yöntemi bulunur. Eğer diş doktorun gitmeyi tercih ederseniz reçetesiz ürünlere oranla daha fazla para harcarsınız. Bununla birlikte aynı zamanda bu yöntemle size uygun bir tedavi uygulanır ve endişeleriniz dikkate alınarak diş beyazlatma süreci gözlemlenir. Kozmetik diş hekimliğindeki en yeni teknik lazerle diş beyazlatmadır. Bu süreçte ağızdaki yumuşak doku izole edildikten sonra dişlerin üzerine hidrojen peroksit jel sürülür. Daha sonra diş hekimi beyazlatıcı etkiyi artırmak için lazer kullanır. Seçilen işlem hangisi olursa olsun diş beyazlatma sonuçları kalıcı değildir ve kozmetik diş beyazlatma sonucunda elde edilen dişlerin beyazlığını korumak için beyazlatma yöntemlerinin düzenli olarak tekrar edilmesi gerekir.

Diş beyazlatma ürünleri herkes için uygun değildir. Hamile kadınlar, çocuklar, 16 yaşından küçükler, hassas diş ve diş etlerine sahip kişiler diş beyazlatma ürünlerini kullanmamalıdır. Ayrıca diş beyazlatma ürünleri diş kronları, kaplamaları ve açık köklerde işe yaramaz. Eğer bu durumlar sizde mevcutsa bu diş tedavilerini değiştirmeden önce diş hekiminizle görüşün; çünkü bu dişler yeni beyazlatılmış dişlerinizin yanında fark edilecektir.

Kozmetik diş hekimliği oral hijyenin büyük bir bölümünü kapsar. Eğer doğru diş beyazlatma yöntemleri kullanılırsa, mükemmele yakın bir gülüş elde edilebilir ve kişi yaşamını arzuladığı şekilde güzelleştirebilir. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

sperm sayımı artırmak için nasıl bi operasyon geçirmem gerekir hocam. varikosel ameliyati da oldum ama sperm sayım hala 9.600.000 ???... devamı