Evde Tedavi

Evde Tedavi

Evde bakım, yüzde 50 ılık su ve yüzde 50 antibakteriyel sabun sıvısı karışımıyla günde 3-4 defa duş almayı içerir. Eczanelerde genellikle özel duş paketleri bulunur. Bu yıkamaların, tırnak çevrelerinde ilk kızarıklık işaretleri görüldüğünde yapılması önerilir.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Eğer bir apse meydana gelmişse tavsiye edilen tedavi, apseye bir kesik açılması ve drenaj uygulamasıyla boşaltılmasıdır.

  • Doktorunuz ilk olarak parmağın tamamını veya tırnağı uyuşturmak için büyük ihtimalle lidokain gibi bir ilaç kullanacak ve ameliyat bıçağı kullanarak apseyi açacaktır.
  • Bazen apsenin boşalması için kapanmasını ve tekrar meydana gelmesini de önlemek amacıyla oraya bir dolgu yerleştirilir. Paket çoğunlukla 24 ila 48 saat boyunca orada bırakılır.
  • Bazı uç vakalarda, enfeksiyon el veya ayak tırnağının altına gider ve bu durumda da tırnağın ya kısmen ya da tamamen alınması gerekir. Aşırı selülit durumunda (tırnak etrafındaki yumuşak dokuda enfeksiyon veya iltihaplanma) genelde antibiyotik kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz.
  • Doktorunuz bakteri enfeksiyonu olup olmadığını kontrol etmek için akıntı (drenaj) kültürü alabilir.
  • Doktorunuz paronişyayı boşalttıktan sonra, ılık karışımla yıkama işlemine devam edilmesi tavsiye edilir. Antibiyotik kullanılması sadece enfeksiyonun tırnak yatağı etrafındaki el veya ayak parmağından daha fazlasına sıçraması durumunda tavsiye edilir. Enfeksiyonun doğru bir şekilde iyileştiğinden emin olmak için 24-48 saat boyunca doktorunuzun takibi önemlidir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

merhaba ben sizin anlatmış olduğunuz gibi bende tırnak dibi iltihabı oldu . Basketbol maçında tam koştuğum sırada rakip sol ayak başparmağıma bastı ve... devamı