Nedir

Kırık Ayak Parmağı

Kırık ayak kemiği, en yaygın olarak ayağınızı bir yere vurduğunuzda veya ayağınızın üzerine bir şey düşürdüğünüzde meydana gelen bir sakatlanmadır.

Birçok vakada, kırık ayak parmağı komşu parmağa bağlanarak sabitlenebilir. Fakat kırık şiddetliyse, özelikle ayak başparmağını da kapsıyorsa alçıya, hatta kırık ayak parmağınızın iyileşmesini garantiye almak için ameliyata ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kırık ayak parmaklarının çoğu hiçbir sorun olmadan dört ila altı haftada iyileşir. Az rastlanmakla birlikte kırığın kesin yerine ve sakatlanmanın şiddetine bağlı olarak, kırık ayak parmağı enfekte olabilir ve ileride osteoartrite karşı daha korunmasız hale gelebilir.

Belirtileri

Belirtiler

Kırık ayak parmağının belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Şiş
 • Renk değişikliği

Doktora ne zaman gitmeli
Eğer ağrı, şiş ve renk değiştirme birkaç günden uzun sürerse veya sakatlanma sizin yürümenize veya ayakkabı giymenize engel olacak kadar şiddetliyse bir doktora gidiniz.

Sebepleri

Sebepler

Ayak parmağı kırıkları genellikle ayak parmaklarınız üzerine ağır bir şey düşürdüğünüz zaman veya ayağınızı sert bir şeye çarptığınız vakit meydana gelir.

Komplikasyonları

Komplikasyonlar

Kırık ayak parmağında şu komplikasyonlar görülebilir:

 • Enfeksiyon. Eğer cildiniz sakatlanmış parmağınızın yakınlarında açılmışsa, kemikte enfeksiyon meydana gelme riskiniz artar.
 • Osteoartrit Yıpranmaya bağlı bir artrit olan bu hastalığın kırık olan eklemlerde meydana gelme riski daha fazladır.

Muayene

Randevunuza Hazırlanmak

İlk olarak aile doktorunuza gitseniz de o sizi ortopedik tıp konusunda uzman başka bir doktora yönlendirebilir.

Ne yapabilirsiniz
Şu bilgileri içeren bir liste oluşturabilirsiniz:

 • Belirtilerinizin ayrıntılı bir listesi
 • Sakatlanmanın meydana geliş biçimini eksiksiz bir biçimde açıklamak
 • Geçmişteki tıbbi sorunlar hakkında bilgi
 • Kullandığınız bütün ilaçlar ve beslenmeyle ilgili takviyeler
 • Doktorunuza sormak istediğiniz sorular

Doktorunuzdan ne beklemeli
Fiziksel muayene sırasında doktorunuz parmaklarınızdaki ağrıyan bölgeleri eliyle kontrol edebilir. Bundan sonra sakatlanmanın etrafındaki cildi kontrol edip herhangi bir açıklık olmadığından ve ayak parmağınızın hala yeterli kan ve sinir sinyali olduğundan emin olur.

Testleri

Testler ve Teşhis

Eğer doktorunuz parmağınızı kırdığınızdan şüphelenirse ayağınızın farklı açılardan röntgenini isteyebilir.

Tedavisi

Tedaviler ve İlaçlar

İlaçlar
Küçük kırık ağrıları genellikle reçetesiz satılan ağrı kesicilerle dindirilebilir. Eğer kırık ağrınız daha şiddetliyse daha güçlü ağrı kesiciler reçete edilebilir.

Yerine oturtma
Kırıkta kemikler yerinden kaymışsa doktorun kemikleri eski yerine oturtması gerekebilir. Birçok vakada bu oturtma işlemi herhangi bir operasyona ihtiyaç duymadan yapılabiliyor. Parmağınızı uyuşturmak için buz konulur veya iğne vurulur.

Sabitleme
Kırık bir kemiğin iyileşebilmesi için kırık uçların kaynasın diye sabitleme yapılır. Örnekleri şunlardır:

 • Yan parmağa bağlama. Küçük ayak parmaklarından herhangi birinde basit bir kırığınız varsa parmağı yine de yakındaki sağlıklı parmağa bağlamanız gerekebilir. Sağlam parmak bir kırık tahtası görevi görür. Parmakları birbirine bağlamadan önce cilt tahrişini önlemek için araya bir bez veya keçe koyunuz.
 • Sert tabanlı ayakkabı giymek. Doktorunuz size, genellikle ameliyatlardan sonra giyilen sert tabanlı yumuşak yüzeyli bir ayakkabı reçete edebilir. Bu ayakkabı parmağınızın esnemesini önler ve şişe daha fazla yer açar. 
 • Alçıya almak. Eğer kırık kemiğinizin parçaları bir arada durmazsa, bir alçıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ameliyat
Bazı nadir vakalarda cerrah, kemiklerinizi iyileşme sırasında doğru konumlarında tutmak için iğne, vida veya plaka kullanabilir.

Yaşam Tarzı

Yaşam Tarzı ve Ev Tedavileri

Buz şişi ve ağrıyı azalmaya yardımcı olur. Buzu bir havluya sarın ki derinizle doğrudan temas etmesin ve buzu her seferinde yalnızca yirmi dakikalığına uygulayın. 

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

merhaba; annemin ayağının üzerinden araç geçti ve ayağında kırık meydana geldi.Ameliyat ile ayak baş parmağı kemik tozü ile doldurularak düzgün kemik ... devamı