Penis protezi takıldıktan sonra, yani penis içerisine silikon alaşımlı mutluluk çubuğu denilen aparat yerleştirildikten sonra hastanın başına gelebilecek sorunlar olarak üç kategoride sayılabilmektedir. Bunlardan birisi enfeksiyon, yani iltihap kapmadır. İkincisi, vücudun bu yabancı maddeyi reddetmesi durumunda penis protezinin bir ucunun penisten dışarı doğru baş göstermesi ve çıkarılmak zorunda kalınmasıdır. Bir üçüncü sorun ise, genellikle şişirilebilir penis protezlerinde oluşan mekanik arızalardır.

VİDEO: PENİS PROTEZİ NEDİR?

Şişirilebilir penis protezlerinde, hazneden penis içine ve penis içinden hazneye su transferi olduğundan, bazen kanallarda tıkanıklık ya da kaçak olabilmektedir. İşte bu üç sorun, yani enfeksiyon, vücudun protezi reddi ve mekanik arıza durumlarında, penis protezinin çıkarılması ya da tamiri gerekmektedir. Bunun dışında özellikle basit olan bükülebilir penis protezlerinde, herhangi bir şekilde protezin çıkarılması gerekmez. Protez ömrü diye adlandırılabilecek protez kullanma süreci ise, ömür boyu sürebilmektedir.

Op. Dr. Salih AYDIN

Sn dr bey her iki dimden protez ameliyatı oldum aralık ayında 1 yıl olacak ancak sağ dizimin arkası ve baldırımda yürürken ve sonrası beni rahatsız e... devamı