Diş implantlarının ömrü, normal koşullarda bir doğal dişin ömrü kadardır. Yani ömür boyu kullanılabilir. İmplantların tarihçesine bakıldığı zaman, bugünkü modern implantların 20-30 senelik bir geçmişi olduğu görülür.

Yani implant ömrü açısından ölçülebilen süre bu kadardır. Fakat 25-30 senelik implantların hala ağızlarda olması bu konuda bir fikir verebilir. İmplantlar, doğal dişler gibi düzenli fırçalandığında, iyi bakıldığında ömür boyu ağızda kalabilirler.

Diş implantı kırılmaz

İmplantlar titanyum alaşımından yapıldıkları, yani metal oldukları için ağızda kırılmaları pek mümkün değildir. Bu implantların doğal dişlere göre avantajıdır. Doğal dişlerin çürüme ve diş eti hastalıkları gibi sorunları vardır. İmplantlarda ise çürüme söz konusu değildir.

Ama diş eti hastalığı, doğal dişlerden daha az görülse de, meydana gelebilmektedir. Bunun tek nedeni ise bakım eksikliğidir. Doğal dişlerini iyi fırçalamayan bireylerde olduğu gibi, implantı olan bireyler de iyi fırçalamadıkları zaman diş etleri hastalanabilmektedir. İmplantın ömrü ancak bu şekilde kısalabilmektir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı