Eğer doğumdan önce bebeğin riskli olduğu tespit edilmişse, doğuma tam donanımla bir doğum ekibinin girmesi gerekir. Bu ekipte bir çocuk uzmanının, çok fazla risk varsa bir yeni doğan uzmanının yer alması gerekir. Yanı sıra, bebeği canlandırmada uzmanlaşmış hemşire ekibi de olmalıdır. Eğer çoklu hamilelik varsa, birden fazla bebek doğacaksa, ekibin sayısının da buna uygun olarak arttırılması gerekir. Bu bebekler eğer çok küçük, 34 haftanın altında ve 2 kilodan az olarak doğmuşlarsa, doğumdan sonra çoğunlukla yoğun bakıma alınırlar.

VİDEO: DR. BELGİN EROĞAN "ERKEN DOĞANLARDA SORUNLAR"


Bebeklerin ilk haftalarda çok dikkatli izlenmesi gerekir. İlk günlerde ise, izlenmesi gereken çok önemli şeyler vardır. Bebeklerin solunumlarının ve kalp atımlarının takip edilmesi gerekir. Nefes duraklarının olup olmadığına bakılmalıdır. Yani bebekler bir monitöre bağlanarak izlenmelidir. Eğer solunum sorunu yaşıyorlarsa, ne kadar oksijene ihtiyaçları olduğuna bakmak gerekir. Bu nedenle bebeğe bir oksijen monitörü takmak gerekir. Isısını koruyup korumadığı kontrol edilmelidir. Bu nedenle de kuvöze konulmaları gerekir.

Op. Dr. Hasan Murat ÜNAL

iyi günler çocuğum 6 parmak prematüre dogdu 33 haftalık 14 gündür küvezde yarın parmaklarını alacaklarını söylediler nasıl bir risk ve nasıl geçer kol... devamı