Prostat Kanseri Aileyi Ne Düzeyde Etkiler

Prostat kanserinden etkilenen sadece hastalar değildir. Hastalığın aynı zamanda hastanın en yakınları, özellikle eşleri üzerinde de önemli etkileri vardır. Güncel bir araştırmada, hasta eşlerinin yarısından fazlası kocalarının deneyimlerinde aktif bir rol aldıklarını söylediler. Bunlara eşlerinin moralini yükseltmek, tedavinin doğru uygulandığından emin olmak ve tedavi kararlarında yardımcı olmak gibi roller de dahil.

Araştırma, eşlerin, kocalarının yüzlerinde gördükleri duygulara da ortak olduklarını gösteriyor. Yarısından çoğu çaresiz, kaygılı, üzgün olduğunu ve cinsel hayatlarının kalmadığını, fakat birçoğu hastalığın kendilerini kocalarına daha da yakınlaştırdığını söyledi.

Eşiniz ya da ailenizin size yakın olan başka bir bireyi prostat kanserine yakalanırsa, aşağıdaki stratejiler durumla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

?

Yaşamak İçin İleriyi Planlayın

Prostat kanseriyle mücadele ederken bazı insanlar gelecek için plan yapmazlar. Bu çoğunlukla finansal ve yasal konularla ilgilidir. Şu stratejileri bir gözden geçirin:

  • Eğer çalışıyorsanız ve işvereninizin sağladığı bir sağlık güvenceniz varsa eşinizi kendi sağlık planınıza göre yönlendirin.
  • Eşiniz ya da sevdiğiniz ile ileri düzeyde bir hastalık vekaleti vermesi konusunu tartışın. Bu doküman, eğer hasta kendisi için tıbbi kararları veremeyecek duruma gelirse bir başkasının bunu onun yerine yapmasına olanak verir.
  • Sevdiğinize finansal konularda aile üyelerinden birine vekalet vermesini önerin. Eğer karar verebilme yeteneğini kaybederse bu başka birinin ilaçlar vs. konusunda finansal kararları alabilmesini sağlar.

?

İletişimi Açık Tutun

Sevdiğiniz kişi prostat kanseriyle savaşırken, onun için orada olduğunuzu bilsin. Zorlamadan ona hastalık hakkındaki kaygı ve korkularını paylaşma fırsatı verin.

?

Sürece Dahil Olun

Sevdiğiniz kişinin prostat kanseri nedeniyle geçirdiği süreçle ilgili olun. Doktor ziyaretlerinde ona eşlik etmeyi teklif edin, uzmanlar önerin. Bu onun sağlığı, tedavi kararları ve hastalıkla ilgili diğer önemli konuları öğrenmenin en iyi yoludur.

?

Savaşmak İçin Destek Arayın

Bir çok hastane prostat kanseri hastaları ve onların aileleri için destek grupları sağlamaktadır. Duygularınızı duygudaş dinleyicilerle paylaşmak sizi rahatlatabilir. Buna ek olarak diğerlerinin deneyimlerini dinlemek size yeni bir içgörü ve durumla başa çıkmak için yeni stratejiler sağlayabilir. Ayrıca hastanenin sosyal hizmet görevlisinden tavsiye ve destek almak da isteyebilirsiniz. Bu profesyonel insanlar özellikle ölümcül hastalıklarla mücadele eden hasta ailelerine her konuda (duygusal, finansal, tedaviyle ilgili konular, vs.) tavsiyeler vermek için eğitilmiştir.

 

?

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

End plateinlerde yer yer schmorl nodül indentasyonlari izlenmistir.L5_S1 diskine bakan vertebral yuzeylerde hafif yagli dejenerasyon izlenmistir.L5_S1... devamı