Erkeklerde en sık görülen kanser türü olarak prostat kanseri meninin akışkanlığında rol oynan bir iç salgı bezi olan prostatta yer alan hücrelerin anormal bir şekilde çoğalmasına denir. Eğer erken teşhis edilmezse hızlı bir şekilde yayılım gösterebilir. Genelde prostat çevresindeki lenf düğümleri ve kemiklere yayılır, ilerleyen evrelerde karaciğer ve diğer organlarda da tümörlü hücreler gözlemlenebilir. Peki, prostat kanserinden korunmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Beslenme
Her kanser türü için geçerli olan sağlıklı beslenme prostat kanserinde de önemli bir role sahiptir. Doktorlar prostat kanserinden korunmak için özellikle aşırı yağlı yiyeceklerden,  işlenmiş kırmızı et türlerinden, sigara ve alkolden uzak durulması gerektiği konusunda uyarıyorlar. Domates, ıspanak, greyfurt, portakal, karpuz ve soya fasulyesi gibi yiyecekleri beslenme programınıza dâhil etmeniz prostat kanserinden korunmak için etkili olacaktır. 

Düzenli Kontrol
Prostat kanseri araştırmalarıyla desteklenen kalıtsal faktörün önemi doktorlar tarafından da vurgulanmaktadır. Özellikle 50 yaş ve üstü erkeklerin PSA testi yaptırarak prostat kanserine karşı bilinçli olması gerekmektedir.

Belirtileri Görmezden Gelmeyin
Prostat kanseri hiçbir belirti göstermeyebilir ancak genelde hastalar idrar yapmada zorluk, akım hızında azalma ve sık idrara gitme şikâyetlerle doktorlara başvururlar. Bunlara ek olarak eğer prostat kanseri ileri bir seviyede ise kemiğe metastaz yapabilir bu da ağrılara neden olabilir ve yaygın kemik tutulumu olduğunda kansızlık ve buna bağlı halsizlik oluşabilir.

E Vitamini ve Selenyum
Yapılan çeşitli araştırmalara göre E vitamini ve selenyum alımı prostat kanserine yakalanma riskini düşürüyor. Brezilya kestanesi, yulaf, chia çekirdeği, ay çekirdeği, ton balığı ve mantar gibi besinleri tüketerek yüksek oranda selenyum, domates, kuşkonmaz, ıspanak, kuru kayısı, brokoli, kivi ve fındık gibi besinleri tüketerek de E vitamini alabilirsiniz. 

Egzersiz
Düzenli olarak egzersiz yapmak hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kanser türündeki tüm hastalıklara karşı direnci arttırır. Bu nedenle prostat kanserinden korunmak için hayatınızdan sporu eksik etmemeye özen göstermelisiniz.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

derım soyuuyor gorunumu pıs gıbı cılt kanserı nın belırtılerı nelerdır... devamı