İngiltere’de yapılan araştırmada kadınların neredeyse dörtte birinin (%22) tatile gittiklerinde güneşe karşı herhangi bir korunma kullanmadıkları bulundu. Uzmanlar güneş ışınlarına karşı olan bu tutumun çok ciddi olduğunu belirtiyorlar.
Britanya Dermatologlar Derneği de insanların çok fazla güneş yanığına maruz kaldıklarını söylemekte.
Güneş krem ve losyonlarını neden kullanmadıkları sorulduğunda %24 güneş yanığı olmadıklarını söylerken, %14 bu ürünleri pahalı buluyor ve %12 de işe yaramadıklarını düşünüyor.

VİDEO: CİLT KANSERİ

Ancak güneş sağlık üzerinde ciddi bir tehdit olabiliyor. İngiltere’de yılda 2500’den fazla kişi cilt kanserinden ölmekte. Gene derneğin araştırmasına göre, nüfusun %92 gibi yüksek bir oranı en az bir kere güneş yanığına maruz kalmış.  Üçte biri ise en az 10 kez bu sorunu yaşamış.
Dernek Başkanı Stephen Jones herkesin cildinin farklı olduğunu söylüyor: “Herkesin cildi güneşe karşı aynı hassasiyette değil. Risk seviyenizi bilmeniz önemli. Örneğin açık tenli olup da ailesinde cilt kanseri görülenler güneş yanıklarına en çok dikkat etmesi gereken grubu oluşturuyor ve mutlaka kendilerini koruyacak adımları atmaları gerekli.

Op. Dr. Sinan GÖKER

İyi günler.gündüzşeri güneş ışığından veya yüksek ışıklı ortamlarda görmem cok ciddi derecede bozuluyor.dışarıda güneş gözlüğü kullanarak idare ediyor... devamı