Göğüs ağrısının psikojenik göğüs ağrısı olarak adlandırılan bir tipi de vardır. Göğüs ağrısı şikâyetiyle doktora başvuran 50 yaş altı insanların bir kısmı, ciddi bir şekilde psikojenik göğüs ağrısı teşhisi almaktadır.
Burada altta yatan nedenler genellikle o an için stres altında olma, bir depresyon durumu ya da daha önceden var olan psikolojik bir durumla ilgilidir. Bu psikolojik durum şiddetlendiğinde, hasta göğüs ağrısı hissedebilir.
Net tarif edemezler
Hastalar bu göğüs ağrılarını genellikle kalbin altında ya da arkasında olarak tarif ederler. Batıcı nitelikte olduğunu belirtebilirler. Ancak hiçbir zaman bir koroner hastasının kullandığı net ifadeleri kullanamazlar.
Tariflerinde hep bir siliklik olur. Ne zaman başladığı, ne zaman bittiği gibi ağrının sınırlarını net olarak tarif edemezler. Psikojenik göğüs ağrısı, genellikle diğer nedenlerle ağrıya bir teşhis konulamadığı zaman verilen isimdir.
Hastalar bazen boğazlarında bir şey kalmış hissi yaşayabilirler. Bu durum bir boğaz sorununu işaret ettiği halde, hastalarda hiçbir zaman yutma güçlüğü yaşanmaz.
Bu hastalar genellikle antidepresanlarla ve sakinleştiricilerle tedavi edilirler.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Kordonlarım bağlı ama 10gündür adet olucakmışçasına ağrılar var özelliklede göğüslerimin ağrısı hala çok acıyor neden olabilir... devamı