Down Sendromu risk faktörleri tasnife göre farklılık gösterir. Bir bebeğin trizomi 21 türü Down Sendromu olmasını arttıran en yaygın faktörlerler şunlardır:

  • Annenin yaşının ileri olması: Bir kadının daha ileri yaşta çocuk sahibi olması, bebekte genetik problem olması riskini arttırır. Doktorlar 35 ve üzeri yaşı Down Sendromu riskinin arttığı yaş olarak kabul etmektedirler. Bu risk yaşın ilerlemesiyle birlikte sürekli artmaktadır.
  • Fetüsün Down Sendromlu olduğu daha önceki hamilelik Bir kadının fetüsün trizomi 21 türü Down Sendromlu olduğu bir hamilelik yaşaması durumunda bir başka Down Sendromlu bebek dünyaya getirmesi ihtimali yüzde birdir.

Translokasyon Türü Down Sendromu bazen genetik olarak geçen tek Down Sendromu türüdür. Ancak Translokasyon türü Down Sendromu vakalarının çoğunun bilinen bir sebebi yoktur. Translokasyon türü Down Sendromu vakaları tüm Down Sendromu vakalarının %4ünü teşkil etmektedir.

Şayet sizde şu durumlar varsa translokasyon kromozomu taşıyıcısı olma ihtimaliniz vardır

  • Ailenizde Down Sendromu hikâyesi: Bu durum aile fertlerinden birinde görülmüşse, translokasyon size de geçmiş olabilir.
  • Bu tip Down Sendromlu bir çocuğa sahip olmanız

Mosaicism, bebeğin diğer hücreleri normal bir şekilde gelişirken, bazı hücrelerinde ekstra genin üretildiği bir Down Sendromu çeşididir. Mosaicism, Her 100 Down Sendromlu kişiden 3 ünü etkiler. Mosaicism için risk faktörleri ise trizomi çeşidinin risk faktörleri ile benzerlik gösterir.

Belli Down Sendromu riskleri ile alakalı cevaplanması gereken hala birçok soru vardır. Şu ana kadar araştırmalar henüz Down Sendromu üzerinde etkili olan çevresel faktörler bulabilmiş değildir. Tıp araştırmacıları kromozomların neden anormal bir şekilde bölünüp ekstra genetik materyaller üreterek Down Sendromuna yol açtığını tam olarak bilmemektedirler.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba ozer bey benim bebegim dogustan tirukuspit atrezisi asd vsd hastaligiyla dogdu simdiye kadar BT sant ameliyati ve tanisal amacli anjiyo yapild... devamı