Günlük hayatın zorlukları, genel olarak ruh sağlığımız üzerinde bir ağırlık yaratır. Bu koşullar altında, öfke, endişe, depresyon gibi olumsuz duygular yaşayabiliriz. Ancak, bu tür duygular, bizlere olumlu yoğunlaşma sağlayan bazı basit tedbirlerle kontrol altında tutulabilir. Yaşadığınız bütün olumsuzluklara rağmen pozitif kalmanıza yardımcı olabilecek bazı önemli ipuçlarını sizin için aşağıda derledik.

Duygularınızı paylaşın

Eğer sıkıntılı bir dönemde iseniz, duygularınız hakkında konuşmak iyi gelebilir, çünkü duygularınız hakkında konuşurken, kafanızda kendi düşüncelerinizin net bir resmini oluşturabilirsiniz. Ayrıca, sizi dinleyen kişi, size yeni bakış açıları kazandırabilir ya da değerli önerilerde bulunabilir. Eğer çevrenizde duygularınızı anlatabileceğiniz ya da yazabileceğiniz kimseler yoksa, bir tıbbi destek hattından yardım isteyerek, konuyla ilgili başvurabileceğiniz kişiler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Düşüncelerinizi kâğıda dökün

Sizi rahatsız eden tüm düşünceleri bir kenara yazın. Bu yöntem, aklınızdaki olumsuz düşüncelerin üzerinizde yarattığı baskıları hafifletebilir. Sonuç olarak, hafiflemiş bir zihin ile sorunlarınız hakkında daha iyi çözümler düşünebilirsiniz. Rahatsızlık veren şeyleri yazmak, özellikle içe dönük insanlar için kullanışlı bir yöntemdir. Birçok kişi düzenli olarak duygu ve düşüncelerinin bir kaydını tutar. Yazarken düşünceler hakkında farkındalık oluşması, zaman içinde düşüncelerin değiştirilebilmesine de yardımcı olur.

Gerçekleştirilebilir hedefler belirleyin

Her birimizin hayatta ilerlemek için hedefler koymaya ihtiyacımız vardır. Fakat eğer niteliklerimize uygun olmayan ya da gerçekleştirilemeyecek türden hedefler belirlersek, hedeflerimiz motivasyon yaratmaktan çok stres yüklenmemize sebep olur. Kendinize çok fazla sorumluluk yüklemeyin. Hedeflerinizi belirlerken çok uzun vadeli olmayan, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler seçmeye özen gösterin. Sonuçlanması çok zaman gerektiren uzun vadeli hedefler seçmek yerine, bir dizi kısa vadeli hedef belirlemenizin yararı olacaktır. Her kısa vadeli hedefinizi gerçekleştirdiğinizde, onu aklınızdan silin, gerektiğinde bu hedeflerde değişiklikler yapın. Son olarak, her hedefinize ulaştığınızda kendinize iltifat etmeyi ve cömert bir şekilde kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

Bedeninizi zinde tutun

Vücudunuzun formda kalması için, düzenli olarak bazı fiziksel egzersizler yapın. Eğer, günlük olarak spor salonuna gidebilecek ya da sevdiğiniz spor dalıyla ilgilenebilecek şartlara sahip değilseniz, yalnızca mümkün olan her fırsatta yürüyüşe çıkmanızın yararını görebilirsiniz. Fiziksel olarak aktif olduğunuzda, vücudunuz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bazı yararlı kimyasallar salgılar.

Sağlıklı beslenin, iyi uyuyun

Bol taze meyve ve sebze içeren, sağlıklı ve dengeli bir beslenme diyeti takip edin. Araştırmalar sağlıklı beslenildiği zaman stresin azaldığını göstermektedir. Her gece sekiz saat kaliteli bir uyku uyumaya çalışın. Uykusuzluk durumu, gün boyunca yorgunluk ve uyarılmışlık gibi sorunlara yol açabilir.

Fazla alkol tüketmekten kaçının

Çoğu insan huzursuz veya keyifsiz hissettiğinde, daha iyi hissetmesini sağlayacağını düşünerek alkol kullanma eğilimindedir. Fakat alkolle daha iyi hissetme durumu geçicidir. Uzun bir dönem boyunca alkol kullanılması, zihin ve beden için iyi değildir. Alkol tüketimi ayrıca uyku düzeni bozukluklarına neden olabilir.

Sosyal olun

Arkadaşlarınız ve akrabalarınız hayatınızda birçok değişime yardımcı olabilir. Bu yüzden, onlarla temas halinde kalmaya çalışın. Moral bozukluğu yaşayan kişilere, genellikle sevdiği insanlarla görüşmek bile zor gelir. Kendi üzerinizde yarattığınız bu tip gereksiz sınırlandırmalardan mümkün olduğunca kısa süre içerisinde kurtulun. En azından sevdiğiniz kişilere bir kısa mesaj ya da e-posta göndermek için ekstra gayret gösterin Sevdiğiniz kişilerden aldığınız destek, zaman kaybetmeden olumlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Müzik dinleyin

Müzik ruhun gıdasıdır. Zihnimizin gevşemesine yardımcı olur. Ruh halimizin iyileşmesi ve bize enerji katmak konusunda harikalar yaratabilir. Kendinizi kötü hissettiğinizde, derin duygularınızı harekete geçirecek türde şarkılar dinleyebilirsiniz. Bazı şarkıları hayatımızın özel anlarını hatırlamamıza ve iç huzurumuzun ön plana çıkmasına yardımcı olabilirler.

Profesyonel yardım alın

Bazı olumsuz durumlarla karşılaşıldığında depresif hissetme eğilimi tüm insanlarda bulunur ve normaldir. Ancak depresyon uzun süre devam ederse, hiç tereddüt etmeden profesyonel yardım istenmelidir. Unutmayın ki, eğer problemlerinizi tanımlayabiliyor ve çözümü için destek arıyorsanız, bu sizin zayıflığınızın değil güçlü oluşunuzun göstergesidir. Profesyonel yardım almak, yaşadığınız gerginlikleri gidermek için en uygun çözümlerden birisidir.

Sağlıklı yaşamın sağlanabilmesi, büyük ölçüde ruh sağlığı durumumuza bağlıdır. Başarılarımız, yetersizliklerimiz ve verimliliğimiz gibi hayat kalitemizi doğrudan etkileyen faktörler, ruh sağlığı durumumuzla bağlantılıdır. Zihnimizi tüm korkulardan korumamızı sağlayacak en önemli yol, mümkün olduğunca olumlu düşüncelere odaklanmaktır.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

IYI GÜNLER HOCAM.MUVAZZAF SÖZLESMELI ASTSUBAYLIK IÇIN SAGLIK RAPORU ALMAK ÜZERE HASTANEYE SEVKEDILDIM.ORTOPEDI DOKTORU L5 SAKROLIZE TANISI KOYDU VE EL... devamı