Nedir

Rüzgara Maruz Kalma

Hissedilen sıcaklık rüzgara maruz kalan cildin hissettiği hava sıcaklığıdır. Rüzgarın hava sıcaklığı üzerindeki etkisinin bir ölçüsüdür. Hissedilen sıcaklık genellikle hava sıcaklığından daha düşüktür, çünkü hava sıcaklığı genellikle insan vücut sıcaklığından daha düşüktür. Buna karşılık, ciltteki nem daha yüksek bir hava sıcaklığı hissedilmesine neden olabilir ve bunun yerine ısı indeksi kullanılır.

İnsan vücudu iletim ve konveksiyon yoluyla büyük ölçüde ısı kaybeder. Bir yüzeyden ısı kaybı oranı, bu yüzey üzerindeki rüzgar hızına bağlıdır: Rüzgar hızı ne kadar fazlaysa yüzey o kadar kolay soğur. Cansız nesneler için, rüzgar soğutmasının etkisi daha sıcak nesneleri ortam sıcaklığına daha çabuk indirmektir. Ancak, rüzgar hızı ne kadar büyük olursa olsun bu nesnelerin sıcaklığı ortam sıcaklığının altına düşmez. Biyolojik organizmaların çoğu için fizyolojik yanıt, kötü etkileri önlemek için yüzey sıcaklığını kabul edilebilir bir aralıkta korumaktır. Böylece, daha çabuk ısı kaybının yaşandığı bir ortamda belirli bir yüzey sıcaklığını koruma çabası, hem daha düşük sıcaklıkların algılanması hem de aslında soğuk ısırması ve ölüm gibi kötü etkilerin riskini artıran daha büyük bir ısı kaybıyla sonuçlanır.

Soğuk Isırması

Soğuk ısırması cilt ve vücut dokusu donma sıcaklığının hemen altındayken oluşur. El ve ayak parmakları, kulaklar ve burun gibi vücudunuzun küçük ve korunmasız bölgelerini etkiler.

Belirtiler

Belirtiler

Belirtileri arasında acıma, ağrı ya da kaşınma hissi; soğuk ya da yanma hissi; uyuşma vardır. Cilt, kırmızı, beyaz ya da grimsi sarı bir renge dönebilir. Ciddi vakalarda cilt kabarabilir.

Tedavi

Tedavi

Tıbbi tedavi, etkilenen bölgeleri ılık su banyosuyla ısıtmak, çözüldükten sonra cildi örtmek (kıyafet giydirmek), hasarlı dokunun alınması, oral antibiyotikler ve aşırı durumlarda ameliyattır (ampütasyon).

Op. Dr. Aytun AKTAN

Dogum yapali 3 ay oldu adet olmuyorum hamilelik olabilir mi kalmam mumkun mu ama içime boşalmadi eşim zevk suyundan kalma ihtimalim vat mi... devamı