1

Eğer saçlarınız koyu renkliyse, saçınızı sirkeli bir suyla, açık renkliyse seyreltilmiş limon suyuyla durulayın. Bu yöntem saça ekstra bir parlaklık verir.

2

Saçınızı yıkadıktan sonra, yarım fincan ılık zeytinyağıyla ya da hindistancevizi yağıyla saç derinize iyice masaj yapın. (Yağı ılıtmak için, onu, sıcak suyla dolu bir kabın içerisine koyun, ocakta ısıtmayın.) Kafanızı bir havluyla sarın ve yarım saat bu şekilde bekleyin. Daha sonra tekrar şampuanlayıp durulayın. Masaj için badem yağı ya da jojoba yağı da kullanabilirsiniz. Bu, kan dolaşımını artırır ve saçın sağlıklı büyümesine yardım eder.

3

Derin bir nefes alın. Üç kere nefes alın ve nefesinizi tutun. Saç derinize masaj yapın ve nefesinizi yavaşça bırakın.

4

Beslenmenize esmer pirinç, bulgur, bezelye, mercimek, yulaf, soya fasulyesi, ayçekirdeği ve ceviz ekleyin. Bu besinler biyotin açısından iyi kaynaklardır. (Biyotin, sağlıklı saç ve cilt için önemlidir. Bazı vakalarda saç dökülmesini önleyebilir.) Bira mayası da biyotin açısından zengin bir kaynaktır.

5

Çiğ yumurta içeren yiyeceklerden kaçının. Çiğ yumurtada, biyotinle birleşen ve onun serbest kalmasını önleyen bir protein olduğundan, biyotin, saç tarafından emilemez. (Pişmiş yumurtaların tüketilmesinde sakınca yoktur).

6

Kanın saç derisine doğru gitmesini sağlamak için günde 15 dakika eğimli bir yüzeyde baş aşağı olacak şekilde uzanın. Dolaşımı hızlandırmak için günde 5-10 dakika saç derinize masaj yapın.

7

Doğal saç bakım ürünleri kullanın. Bazı ürünlerde bulunan yapay maddelere karşı alerjik olabilirsiniz.

8

Saçınıza hoyratça davranmayın. Fırça ya da ince dişli tarak kullanmayın. Eğer mümkünse, saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçınızın doğal bir şekilde kendiliğinden kurumasını sağlayın.

9

Saçınızı yıkadıktan sonra, havluyla saçınızdaki ıslaklığı alın ve daha sonra parmaklarınızla saçlarınızı hafifçe karıştırarak kurumasını sağlayın. Saçlarınız tamamen kuruyana kadar saçınızı şekillendirmekten kaçının.

10

Saçlar için tasarlanmış, ısı ile çalışan cihazların kullanımını en aza indirin. Bunları çok fazla kullanmak saç kılı yuvasına zarar verir ve saçınızın kuru ve kırılgan olmasına neden olur.

12

Saç spreyi, saç köpüğü ve jöle kullanımını en aza indirin. Bunlar saçı zayıflatır ve donuklaştırır.

11

Saçınızdaki düğümlenmeyi, saçınız tamamen kuruyken açmaya çalışın. Saçlar ıslakken çok zayıftır, nemliyken kolay şekillenir. Bu yüzden, saç ıslakken düğümleri bir tarak ya da fırçayla açmaya çalışmak saça zarar verir. Bir saç kremi kullanın; bu, düğümlenmeyi önleyecektir.

13

Klorlu ve tuzlu su saça zarar verebilir. Yüzmeden sonra saçınızı hemen durulayın ve mümkün olduğu kadar çabuk şampuanlayın. Şampuandan önce ve sonra iyi bir saç kremi ve nemlendirici kullanın.

14

Saçınızı her gün yıkamayın. Çoğu şampuan, saçtaki doğal yağları da alır. Bazı saç kremleri saçın üstünde yağlı bir tabaka bırakır ve kirlerin toplanmasına sebep olur.

15

Saçınız kuruyken saçınıza bebek pudrası ya da iyi bir talk pudrası sürün. Az miktarda pudrayı saç köklerine yedirin, bir dakika bekleyin ve daha sonra saçınızı iyice fırçalayın.

16

Bir saç analizi, vücutta, saç dökülmesine sebep olabilen cıva ve diğer zararlı maddelerin toksik düzeylerini gösterecektir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba , oğlum 6.50 yaşında ve biz 3 yıldır saç dokulmeleri küçük küçük para şeklinde dökülmeler yaşıyoruz doktorlarimiz saç kıran teşhisi koydu ve ... devamı