Başında saçları olanlar, hızlı saç dökülmesinin son birkaç yıldır çektiği dikkat kadar kötü bir durum olmadığını iddia etseler de aşırı kelleşmekten mustarip biri size hemen tam tersini söyleyecektir. Saç dökülmesi sorunları oldukça şiddetli hale geldiğinde ve yaşam kalitelerini etkilemeye başladığında insanlar saç dökülmesi çözümleriyle daha fazla ilgileneceklerdir.

Herkesin her gün saçları dökülür. Ama kellik iki sebeple ciddi ve utandırıcı olabilir: birincisi, çok gençseniz çoğu insan gibi yaşlanana kadar saçlarınızın dökülmesini beklemezsiniz ve ikincisi kadınsanız. Bu cinsiyetçi kaçsa da kadınların da tıpkı erkekler gibi saç dökülmesinden mustarip olduklarını ama bazı erkeklerde saç kaybını yaşamın doğal bir parçası olarak kabul edebilme rahatlığı olduğunu, saç kaybının muhtemelen kadınlar için daha utanç verici olduğunu belirtmekte fayda var. Yardımcı olabilecek çeşitli tıbbi saç restorasyonu çözümü mevcut ama eşit derecede etkili olabilecek, güveninizi ve onurunuzu eski haline döndürecek gerçekten bol miktarda doğal saç dökülmesi çaresi de var.

Eğer kadınsanız ve tıbbi tedaviler sizin için bir seçenek değilse saç stilinizi en iyi hale getirmenize yardımcı olacak birkaç ipucuyla ilgilenebilirsiniz. Belki saçınızı farklı şekillendirmek saç kaybını kamufle etmeye veya en aza yavaşlatmaya yardımcı olabilir. İşte size denemeniz için bazı basit saç dökülmesi çözümleri.

Şık bir saç modeli yaşadığınız saç kaybının bir kısmını örtmek ve bir süre daha tıbbi saç dökülmesi tedavilerinden kaçınmanıza yardım etmek için iyi bir yol olabilir. Zarif bir topuzun modası asla geçmez! Hoş bir günlük görünüm için saçtan birkaç büyük parçayı firketeleyin ve spreylenmiş zamk görüntüsünden sakının. Dokulu, karmaşık görünüm moda. Çalışılmış, sofistike bir görünüm için doğal renkli boncukları kullanabilirsiniz ve birkaç dakika içinde günlük görünümünüzden akşam şıklığına geçersiniz.

Saç dökülmesi sorunları yaşarken saçınızı uçlarından aldırmak konusunda daha az istekli olabilirsiniz ama kırık uçları gizleyebilirsiniz. Aşırı düz saç kırık uçları daha belirginleştirir. Onları saklamak için ütü kullanın ve uçları çeşitli yönlere kıvırın. Bu aynı zamanda, daha basit saç dökülmesi çözümlerinden birini sunarak sert çizgileri kıracak ve saçınıza biraz daha hareket katacaktır.

Bir yandan saçınızı şekillendirir ve eksik saç kısımlarını elinizden geldiğince kamufle ederken basit saç dökülmesi çözümlerini aşan profesyonel yardıma hala ihtiyacınız olabilir. Tıbbi saç restorasyonları tek alternatifiniz olabilir. Eğer durum buysa doktorunuzla konuşun ve tavsiyelerini alın. Daha dolgun saçlar tahmin ettiğinizden daha mümkün olabilir.

 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba , oğlum 6.50 yaşında ve biz 3 yıldır saç dokulmeleri küçük küçük para şeklinde dökülmeler yaşıyoruz doktorlarimiz saç kıran teşhisi koydu ve ... devamı