Orta yaşlı ve yaşlı çiftlerle yapılan bir çalışmaya göre, sarılmak ve kucaklamak uzun süreli ilişkilerde tatmini artırmaya yardım ediyor.

Çalışma, şefkatin erkekler için kadınlardan daha önemli olduğunu, erkeklerin ilişkilerinde mutlu olduklarını daha fazla kaydettiklerini, kadınlarınsa cinsel ilişkilerinden daha çok tatmin olduğunu buldu, dedi Indiana Üniversitesi araştırmacıları.

Çalışma ABD, Brezilya, Almanya, Japonya ve İspanya’da ortalama 25 yıldır birlikte olan 1000 çifti içerdi. Katılımcılar 40 ila 70 yaşındaki erkeklerle kadın partnerleriydi.

Erkekler sağlıklıysa ve partnerlerinin cinsel ilişki esnasında orgazm yaşamaları onlar için önemliyse mutlu olmaları daha olası. Sık sık sarılmak ve öpüşmek de erkekler için ilişkide mutluluk kaynağı olarak tahmin ediliyor ama kadınlar için değil.

Araştırmacıların bulgularına göre, hem kadınlar hem erkekler ne kadar uzun süredir birliktelerse ve yüksek cinsel faaliyet düzeylerine sahiplerse daha mutlulardı.

Japon erkekleri ve kadınları, ilişkilerinde Amerikalılardan önemli ölçüde mutluydu, Amerikalılar da Brezilyayılar ve İspanyollardan daha mutluydu, diye belirtti araştırmacılar.

Hem kadın hem de erkekler için cinsel tatmin, sık sık öpüşmek ve sarılmak, partner tarafından cinsel olarak kucaklanmak, yüksek cinsel faaliyet ve sık cinsel ilişkiyle ilişkiliydi. Erkeklerde, hayat boyu daha fazla cinsel partner edinmiş olmak daha az cinsel tatminin belirtisiydi, diye bildirdi çalışma.

Kadınların cinsel tatmini zamanla arttı. Partnerleriyle 15 yıldan az süredir birlikte olan kadınlar cinsel açıdan daha az tatmin olmaya yatkın ama tatmin, 15 yıldan sonra önemli ölçüde artıyor.

“Kadınlar muhtemelen, beklentileri değiştiği veya büyüyen çocuklarla birlikte hayat değiştiği için zamanla daha fazla tatmin oluyorlar,” dedi bir araştırmacı. “Diğer yandan, cinsel açıdan o kadar memnuniyet duymayan kadınlar o kadar uzun süreli evli olmayabiliyor.”

Japon erkekleri, Amerikalı erkeklerden 2,61 kat daha fazla cinsel tatmin kaydederken hem Japon hem de Brezilyalı kadınlar Amerikalı kadınlardan daha fazla tatmin oluyordu.

“Görüyoruz ki ilişki tatmini ve cinsellik tatmini bütün çiftler ve bütün kültürlerde aynı olmayabiliyor,” dedi araştırmacılar. “Sıradaki adımımız kişinin sağlığının, fiziksel duygulanımının ve cinsel deneyimlerinin partneriyle olan ilişki mutluluğu ve cinsel tatminiyle ilişkisinde nasıl bir bağlantı taşıdığını anlamak. O yüzden, ilişki tatminini ve faaliyetini anlamakta birey merkezli değil çift merkezli çalışmalar umuyoruz.

Kaynak: health.msn.com

 

Uzm. Dr. Hikmet ALOĞLU

merhama ben 25 yaşında biriyım sıkıntım . sureklı ve uzun sureli burun kanaması ve bayılma bunun nedenlerı ne olabılır yada nereye gitmeliyim ..?... devamı