İşyerinde Mutluluk

Yüksek işsizliğin ve dalgalı ekonominin yaşandığı bu dönemde yüksek sesle kabul etmek zor olsa da işinizi sevmiyorsunuz. Bu durum, kulağa oldukça korkutucu gelebilir. Her şeye rağmen biliyorsunuz ki yerinizde olmaya can atan insanlar var. Ama işe mutsuz gidip gelmek de iyi değil; ne aklınız ne vücudunuz ne de ruh sağlığınız için.

İşte karşınızda haz etmediğiniz işinizle yaşamanın sırrı: İşinizi değiştiremiyorsanız, bakış açınızı değiştirin. Öyle bir şekilde değiştirin ki işiniz cazip gözüksün. İlgi çekici. Hatta keyif verici hale gelsin. Sırrı? Rutinlerinizi minnettarlık duyup birer varlık olarak kabul ederek törene dönüştürmeyi deneyin. Böyle yapmak günlük alışkanlıklarınıza karşı bir rahatlama, bağlanma ve benzerlik hissetme unsurları kazandıracaktır.

Günlük Adetler

İş yerinde günlük adetler yaratmak

İlahi anların tadını çıkarın. Her gün trenle veya otobüsle işe giderken denize ve boğaza bakmak gibi küçük şeyler yapabilirsiniz. Size keyif veren sayısız seçenek arasında herhangi bir rutin olması mümkün. Keyif aldığınız bu tekrarlanan işlerin listesini çıkarın ve karşınıza çıktıklarında önemseyerek dikkatinizi verin. Böylesi “ilahi” anlar hayatınıza anlam ve düzen kazandıracaktır.

İnsanlarla iletişiminizi zenginleştirin. İş hayatınızın nasıl iletişim fırsatları yarattığını bir düşünün. Sabah keyfinizi yerine getirecek çaycıyla aranızda yapacağınız bir espri? İş arkadaşlarınızla yardımlaşmak? Bu tip iletişim anlarının ne kadar farkında olursanız, önemleri de bir o kadar artacaktır.

Güzelleştirin. Bir toplantıya hazırlık yapmaktan masanız üzerindeki dosyaları toplamaya kadar farklı farklı birçok iş kaostan bir düzen yaratma olarak görülebilir. İşin aslı, bütün bunlar güzellik peşindeki bir gözle bakıldığında memnun edici birer geleneğe dönüşecektir. Böylece sıradanlığın ortasında yer alan bu usandırıcı rutinleri birer yaratıcılık ve kontrolü ele alma fırsatı olarak gördüğümüzde, maaşı almak için yerine getirdiğimiz bu iş deneyimlerini, yaşamın armağanı keyif verici deneyimlere dönüştürürüz.

Ve bu önemli. Son yapılan bir kamuoyu anketi %27’den daha azımızın işiyle “tam anlamıyla ilgili” olduğunu göstermiştir. Ama açık olmakta fayda var. İşle tam anlamda ilgili olmak işinizin mükemmel olduğu anlamına gelmez. İşle ilgili olmak, yani bütün ayrıntılara dikkat ederek odaklanmak mutsuzluk kaynağı olmadığı anlamına gelir. Bu durum, iş değiştirmek değil bakış açısını değiştirmek demektir.

Sosyal Destek

İşinizden tatmin olmaya yardımcı sosyal destek

İşinizin sizin tatmin etmesi için çabalıyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri size destek olacak bir sosyal destek yaratmaktır. Nasıl mı?

Dostane bir tutum sergileyin. Güvendiğiniz arkadaş veya iş arkadaşlarını ayda bir e-posta atın veya bazı iş mevzuları hakkında yüz yüze konuşmaya çağırın.

Pozitif olun. Bunu gerçekleştirdiğiniz kimseler şu sürekli sızlanan tipler olmamalı. İş yerinde mutluluk salgılayacak yolları keşfetmeye ve bunları hayata geçirmeye yönelik gerçek bir destek grubu yaratmayı deneyin.

Kişisel tutun. Tavsiye vermekten sakınarak konuşmalarınızı kişisel deneyim ve görüşleriniz doğrultusunda yürütün.

Gizli tutun. Gerçek paylaşım, grup içinde konuşulanların grup içinde kalacağı konusunda bir fikir ve güven birliğine sahip olunduğunda olur.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Benim size, ayak fetişhliği hakkında sorularım olucaktı. Ben 23 Yaşındayım Müzikle Uğraşıyorum, Ve Bu Benim İşimi Çok Engelliyor.Sahnede Solist Bayanı... devamı