Kadın erkek herkesin seks hakkında en çok merak ettiği sorular...

Seks Mitleri

Ortalama penis büyüklüğü, erken boşalma hızı, G noktası nedir? Erkekler için bir dolu seks miti var. Porno efsaneleri, yirmi bin kadınla birlikte olduğu iddia edilen Don Juan’lar ve Walt Disney gibi seks miti tedarikçileri var. Disney filmlerinde aşık olan çiftler gün batımına doğru yürür. Siz de aşık olunca yakınlaşmanın kendiliğinden olacağı, cinselliğin doğal bir şekilde bunu takip edeceğine inanırsınız. Gerçekte ise seks bir yaşam boyu öğrenilecek bir şeydir. Bu eğitim sürecinde birçoğumuz notlarımızı yükseltmek için çabalıyoruz. Ve ego, mit ve endişeler üzerinden geçinen reklamcılıkla gölgelenmiş bir alanda seks hakkında gerçekleri almak zor olabilir. Erkek penisinin ortalama boyutu nedir? Erkeklerin çoğu ilişki sırasında ne kadar dayanıyor? Erkekler birden çok orgazm olabilirler mi? G noktası var mı ve varsa nasıl bulacağım?

Penis Büyüklüğü: Sert Gerçekler

Penis Büyütme Bandı’nın websitesinde şöyle yazıyor, çarpıcı bir şekilde penis boyunu ve enini daha önce imkansız olduğunu düşündüğünüz boyutlara yükseltir. İnsan, laboratuar kıyafeti giymiş deli bir bilim insanının kendi penisinin üzerine kimyasallar döküp “Evreka!” diye bağırdığını ve Guinness’i aradığını hayal ediyor. Uzmanlar; erkekliği ve gücü, penis büyüklüğü ile eş tutuyoruz diyor. Elbette gerçekten hiçbir ilişki yoktur. Yine de bütün hastalarının penis boylarını arttırmak istediklerini söylüyor. Daha büyüğün daha iyi olduğu fikri, ‘tamamen mitoloji değil,’ kadınların bazılarının daha büyük penisi tercih ettiğini biliniyor. Ama ‘Partnerlerin büyük çoğunluğu için penis büyüklüğü önemli değil.’ Ortalama penis büyüklüğü 12,5 ile 20 santim arasındadır. Bu, erekt penis içindir. Gevşek erkeklik organı ortalama 9 santimdir. Penisin vücudun en önemli kısmı olduğu fikri erkeklerin cinsel problemlerinin temelini oluşturuyor. Erkekler için en büyük seks mitlerinden biri, penis neyse kendilerinin de o olduğu düşüncesi ve seks açısından önemli tek şey bu. Uzmanlar, bir kadına zevk vermenin ana yolunun penisi kullanmak olduğu bir mittir, diyor.

G- Noktası İle İlgili Gerçekler

Seks mitlerinin erkeklerin kendi anatomileri hakkında düşünceleri üzerinde böylesine gücü varsa iş partnerlerinin vücuduna geldiğinde- özellikle çok tartışılan G noktasına- daha da fazla egemenliği var. Adını ön vajina duvarındaki erojen bir bölge hakkında ilk kez yazan Alman Doktor Ernst Grafenberg’den alan G-noktası 1982 tarihli bir kitapla popülerlik kazandı. G-noktası, kasık kemiğinin arkasındaki bu bölge çoğunlukla vajinal orgazmın (klitoral orgazma karşı) tetikleyicisi, hatta kadın boşalmasının katalizörü olarak itibar görür. Aynı zamanda G noktası ile Sigmund Freud tarafından yerleştirilmiş ebedi mit olarak alay edilir. Klitoral orgazmın, penis penetrasyonunu (içine girmeyi) gerektiren vajinal orgazmdan ‘daha az önemli’ bir orgazm biçimi olduğu svunulur. Ian Kerner’in özetlediği gibi, Freud’un görüşüne göre bunun iki yolu yoktu: Eğer kadın penetratif (nüfuz edici) seks ile tatmin olamıyorsa onda bir sorun olmalıydı. G noktasının varlığı hala tartışmalıdır ve gerçek mi yoksa kurmaca mı olduğu kime sorduğunuza bağlıdır. Bazı uzmanlar, ‘G noktası vardır,’ diyor. ‘Bir kısım kadın için güçlü orgazm kaynağıdır.’ Bazıları; ‘G noktasının var olduğunu düşünmüyorum,’ diyor. ‘Ürolog olarak bu bölgede operasyon yapıyoruz [G noktasının olması gerektiği yerde] ve orada herhangi bir şey yok- orada olan bir anatomik yapı yok.’ Klitorisin anatomisi üzerine 2005 tarihli Üroloji Dergisi çalışmasının yazarlarından da olan O’Connel kadının vücudunun kalanını dışlayarak G noktası üzerinde yoğunlaşmanın ‘biraz, bir erkeğin penisine dokunmadan testislerini uyarmaya ve sırf aşk olduğu için orgazmın olmasını beklemeye benzediğini’ söylüyor. Klitorisi dışlayarak vajinanın içine odaklanmanın ‘orgazma yol açamayacağını. Klitoris, rahim ve vajinayı tek bir birim olarak düşünmek gerektiğini çünkü bunların çok yakından bağlantılı olduklarını’ söylüyor.

Erken Boşalma Ne Kadar Erken?

Bir kadının erojen bölgelerini keşfetme olasılıkları oldukça heyecan verici olabilir- bir başka seks miti ve erkek endişesine yol açar: Ne kadar sürdürebilirim? Ve ne kadar sürdürmeliyim? Erken boşalma uzmanlara göre ‘genç erkeklerde en yaygın cinsel fonksiyon bozukluğu biçimi’ ve görülme sıklığı her yaştan erkeklerde yaklaşık yüzde 20 ile yüzde 30 arasında. Erken boşalmayı belirlemenin tıbbi yöntemine ‘vajina içi boşalma gecikme süresi’ (IELT) denir, vajinaya girişten boşalma gerçekleşene kadar ölçülen süredir. ‘Bir dakika içinde boşalan ama erken boşaldıklarını söylemeyen erkekler var. Ve sonra yelpazenin diğer ucunda 20 dakika sürdürebilen ve erken boşaldıklarını söyleyenler var.’ Diğer bir deyişle ‘erken’in tanımı büyük oranda görenin gözlerinde (veya zihninde) ve erkeğin cinsel tatminine ve boşalma gerçekleştiğinde kontrol yeteneğini algılayışına bağlı. Eğer sayıları öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız Journal of Sexual Medicine’daki bir çalışma ortalama IELT’nin 5.4 dakika olduğunu buldu. Erken boşalmayı tanımlamak için kullanılan yaygın bitiş süresinin iki dakika olduğunu söylüyor ama çalıştığı erkeklerin çoğunun ‘birkaç dakika sürdürebilen erkekler olmadıklarını’ ekliyor. ‘Ön sevişme sırasında veya girişten hemen sonra orgazm oluyorlar. 30 saniyeyi geçmede zorlanıyorlar.’ Seks terapistleri ve doktorlar erkeklerin endişelerini yönetmeleri ve boşalma sürelerini uzatmaları için bir dizi teknik öneriyorlar. Doktorlar tarafından boşalma süresini uzatmak üzere reçetelenen birkaç ilaç var- bazı antidepresanlar ve topikal kremler gibi. Ve cevabın dikkatin dağıtılması veya uyarılmanın azaltılması olduğu yolundaki yaygın anlayışın tersine bazıları duyumsamaya kendini kaptırmanın soruna hitap edebileceğini söylüyor. ‘Daha fazla sürdürmeyi öğrenmenin yolu yoğun uyarıya alışmak,’ diyor Prosterman. ‘Birleşmenin sıklığını arttırmak ve partnerinizin içinde olmanın her bir duyumunu hissetmek ve bundan hoşlanmak.’

Birden Çok Orgazm

Yine Gel? Erkekler İçin Birden Çok Orgazm Miti İki veya daha çok erkeğin bir araya geldiği herhangi bir yerde üst üste orgazm olma miti hikayeleri gerçekte o kadar mümkün değil. Üst üste kadın orgazmının tersine erkeklerde ardışık orgazm iddiaları seks miti alanına girer. En azından erkeğin birden çok orgazmını doğrulamak zordur ya da orgazmın tanımına göre değişebilir. Prostatın etrafındaki PC [pubokoksigeus] kasını sarmalamayı içeren bir Doğu meditatif işlemini popülerleştirdiğini söylüyor. Prostatta idrar çıkarmadan ve boşalmadan önce açılan ve kapanan bir valf var. PC kası bu valfin açılmasını durduruyor, boşalma olmadan orgazmı olanaklı kılıyor. Amaç bunu bir seferde beş veya altı kez yapmak. Uzmanlara göre, bunu deneyen yüz erkekten sadece birisi başarabiliyor. Burada mesele orgazmın tanımıdır. Birçok orgazm tanımı orgazmı, cinsel uyarımın yüksek bir halinden yeterli şekilde ayırt etmeye yetmeyen, bir ‘doruk’ hali olarak niceliksel bir şekilde betimler. Diğer bir deyişle birden çok orgazm bildiren erkekler dönüşü olmayan boşalma noktasına gelmeden orgazmik haller yakalayabiliyorlar. Ve birçok erkek, Kegel egzersizleri ile PC kaslarının güçlendirilmesinin boşalma dağının tepesine ulaşmadan ve penisin geçici olarak cinsel uyarılmaya karşılık vermediği gevşek ve ‘tepkisiz’ dönemin yumuşak vadisine inmeden bu ‘kaçınılmazlık noktasına’ yavaş yavaş yaklaşmalarını sağladığını bildiriyor. Bu tepkisiz dönemin – yaygın olarak 30 dakika veya daha fazla- acı bir gerçektir. ‘Beklerken’ bu süreyi okşayarak, öpüşerek, masaj yaparak ve kucaklaşarak geçirmek o kadar kötü değildir. Ve bu iyileşme süresi süper hızlı değilse de hala birden çok orgazm yaşayabilirsiniz.

Seks Sayısı

Seks Gerçeği: Mesele Her Zaman Sayılarda Değil Sonunda seks mitlerinin ötesine geçmede hep tekrar eden bir tema varmış gibi görünüyor: Sayılara fazla takılmayın. Cinsel tatminin anahtarı penis büyüklüğü, dayanma gücü kayıtları veya G noktasının teknik izolasyonu değil çoğunlukla. Tersine anahtar kendinizin ve eşinizin arzularını anlamak ve Disney karakterlerinin tersine gerçek insanların kusursuz, ilahi bir şekilde bahşedilmiş bir seks anlayışına sahip olmadığını fark etmek. O’Connell’in G-noktasının aşırı ayrıcalıklı kılınmasının tehlikeleri konusunda dediği gibi, ‘Eşler için birbirlerini heyecanlandıran bölgeleri ve bir eşin kendisine nasıl haz verilmesinden hoşlandığını keşfetmeleri en iyisidir. Bu, hem erkekler hem de kadınlar için geçerli ve her iki cinsiyette de sürekli tek bir ‘sihirli noktanın’ olduğu fikri, zorbalık.

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

Hocam muayene ucreti ne kadar yanlis anlamayin merak ettim arastirdim ama bulamadim... devamı