Yatmadan Önce Atıştırın

Eğer insomnia ile mücadele ediyorsanız, midenizin biraz dolu olması uyumanızı kolaylaştırabilir. Ancak bunu tıka basa yemek için açık bir davet olarak görmeyin. Az miktarda atıştırın. Ağır yemekler sindirim sisteminizi zorlayacak ve sizi rahatsız ederek uykuya dalmanızı engelleyecektir.

Ne Yediğiniz Nasıl Uyuduğunuzu Etkiler

İyi uyumanızı sağlayacak doğru gıdaları seçebilmeniz mümkün olsaydı, seçmez miydiniz? Dinlendirici uykunuzu engelleyebilecek gıdaları bilseydiniz, onlardan uzak durmaz mıydınız? İşte, iyi bir gece uykusu için yemeniz ve kaçınmanız gereken gıdaların neler olduğunu öğrenme fırsatı.

Triptofan Bakımından Zengin Gıdalar Seçin

Sıcak sütün bizi hayaller ülkesine gönderme konusundaki sihirli yeteneğini hepimiz duymuşuzdur. Peki, bunun neden doğru olduğunu biliyor musunuz? Süt ürünleri, uyumayı kolaylaştıran bir madde olan triptofan içerir. Triptofan içeren diğer gıdalar ise kümes ürünlerinde bulunur.

Karbonhidrat Arzunuza Boyun Eğin

Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar kandaki triptofan seviyesini yükselterek süt ürünlerini tamamlarlar. Bir kase tahıl gevreği ve süt, yoğurt ya da kraker, ekmek ve peynir uyumanızı kolaylaştıracak mükemmel gece atıştırmalarıdır.

Köfte ve Kızartmaları Azaltın!

Yağlı gıdalardan kaçınmak için başka bir nedene daha ihtiyacınız olmasa da, araştırmalar sık sık yağlı gıdalar tüketen kişilerin sadece kilo almadığını, aynı zamanda uyku döngülerinin de bozulduğunu göstermiştir.

Gizli Kafeine Dikkat Edin

Bir fincan akşam kahvesi içmenin uykunuzu bölebileceği şaşırtıcı değildir. Az miktarda kafein bile uykunun bozulmasına neden olabilir. Ancak çikolata, kola, çay ve kafeinsiz kahve gibi daha gizli kafein kaynakları olduğunu da unutmayın. Daha iyi bir uyku için her gün öğleden sonra hiç kafein tüketmeyin.

İlaçlar Kafein İçerebilir

Ağrı kesiciler, zayıflama hapları, idrar söktürücüler ve soğuk algınlığı ilaçları gibi bazı reçetesiz ve reçeteli ilaçlar da kafein içerebilir. Bunlarda ve diğer bazı ilaçlarda bir fincan kahvede olduğundan daha fazla kafein bulunabilir. İlacınızın uykuyu engelleyip engellemediğini ya da insomniaya neden olup olamayacağını öğrenmek için ilaçların etiketlerini ve prospektüs bilgilerini okuyun.

Gece İçkisinden Vazgeçin

Alkolün çelişkisi şudur: Daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir ancak sık sık uyanmanıza, daha huzursuz uyumanıza, baş ağrılarına, gece terlemelerine ve kabuslara da neden olabilir. Eğer akşam alkol alırsanız, alkolün etkisini azaltmak için her kadehinizi bir bardak su içerek dengeleyin.

Ağır ve Baharatlı Yemeklere Dikkat

Dolu bir mide ile yatmak sizi rahatsız edebilir çünkü uyurken sindirim sistemi yavaşlar. Ayrıca baharatlı yiyecekler mide yanmasına neden olabilir. Ağır bir yemeği, mutlaka yatmadan en az dört saat önce bitirmiş olun.

Yatma Zamanı Proteini Minimumda Tutun

Protein günlük yiyecekler içinde gerekli olsa da gece atıştırmaları için doğru bir seçim değildir. Protein bakımından zengin gıdaları sindirmek daha zordur. Bu nedenle yatmadan önce yüksek proteinli yiyecekler yemek yerine bir bardak sıcak süt ya da kraker gibi uyku dostu karbonhidratlar tercih edin.

Akşam 8?den Sonra Sıvı Alımını Kesin

Gün içinde susuz kalmamanız vücudunuz için çok iyidir ancak yatmadan önce sıvı alımını kesmeniz gerekir. Eğer sürekli tuvalete gitmek için kalkıyorsanız, mutlaka uykunuz bölünecektir.

Sigaranın Rahatlatıcı Etkisine Kanmayın

Nikotin, kafeine benzer etkileri olan bir uyarıcıdır. Yatmadan önce ya da gece yarısı uyanırsanız sigara içmekten kaçının.

Psk. İdil Saliha KÜNTÜZ

Hocam hayirli sabahlar adim gokhan Hocam 3 aydir uyuyamiyorum ama vucudum dinc duruyor Uyku hapi almak istiyorum bana yardimci olursaniz cok memmun ol... devamı