Sigara İçenlerdeki Yoğun Yüz Kırışıklıkları Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) İşareti Olabilir

Aynaya bir bakış, sigara içen birinin amfizem ve diğer kronik obstrüktif akciğer hastalıkları riskini ortaya çıkarabilir mi?

Yeni bir araştırma, sigara içen orta yaşlı kişilerin ya da eski sigara içicilerinin yüz kırışıklıkları ile KOAH riskleri arasında bağlantı kurdu.

KOAH arasında amfizem, kronik bronşit ve diğer birkaç kanserli olmayan akciğer problemi yer alır. Sigara içmek KOAH için başlıca risk faktörüdür ancak bu hastalık sigara içen herkeste gelişmez.

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bu araştırmanın araştırmacıları, sigara içmenin erken kırışıklık oluşumuyla da ilişkili olduğunu kaydetmiştir.

Kırışıklık Kontrolü

Araştırmada, genetik ve KOAH üzerine yapılan bir uluslararası araştırmaya kaydedilmiş sigara içen ya da eski içici olan 149 kişi gözden geçirilmiştir. Ortalama olarak 50lerin sonlarındaki orta yaşlı katılımcılar 4 aşamadan geçtiler:

  • Akciğerleri yüksek çözünürlükte BT taramalarından geçirildi
  • 1 saniyede ne kadar şiddetli nefes verebildiklerini görmek için bir testten geçirildiler
  • BT taramalarının yapıldığı gün sağ ve sol yüz profillerinin fotoğrafları çekildi
  • Güneşe maruz kalma ve güneş losyonu kullanımı ile ilgili bir anket doldururlar

Fotoğraflar kesinlikle göz kamaştırıcı değildi. Araştırmacılar fotoğrafları normal ışıklandırma altında çekmişlerdi. Ayrıca kırışıklıkların derecesini göstermek için hastaların yüzlerine küçük işaretler yapıştırdılar.

Kimlerde Kırışıklık Var?

Dermatologlar daha sonra fotoğrafları incelediler ve katılımcıların yüz kırışıklıklarını sınıflandırdılar. Fotoğrafları incelerken göz çevresindeki kaz ayağı çizgilerini, alında, yanaklarda ve yüzün diğer kısımlarındaki kırışıklıkları değerlendirdiler.

Dermatologlar kırışıklıkları evre I (normal kırışıklık) ile evre IV (yüzün çoğu bölümünde derin kırışıklık) arasında sınıflandırdılar.

Çoğu katılımcıda az kırışıklık vardı ya da hiç yoktu ancak 25 katılımcıda (yaklaşık %17’si) kırışıklık tespit edildi.

Araştırmacılar kırışıklığı olan 25 katılımcıda KOAH olduğunu tespit etti. Genel olarak, 149 katılımcının 68’inde KOAH vardı.

Yani araştırma, kırışıklığı olmayan katılımcılarla karşılaştırıldıklarında kırışıklığı olan katılımcılarda KOAH olasılığının 8 kat fazla olduğunu göstermektedir. Kırışıklıkların nefes testinde alınan düşük derecelerle de ilişkili olduğu görüldü.

Kırışıklığı olan katılımcılar daha az yüz çizgisi olanlardan ortalama olarak biraz daha yaşlıydı. Ancak araştırmacılar, bu durumun – ve güneşe maruz kalınması ile güneş losyonu kullanımını – ayarlamanın sonuçları değiştirmediğini söylediler. Kırışıklıklar aynı zamanda aşırı sigara kullanımı ile ilişkiliydi.

Hastalar ve Doktorlar İçin Bir İpucu

Yüz kırışıklıkları neden KOAH’ın işareti?

Kırışıklıklar insanların yaşlanması kadar normaldir. Çalışma sıradan kırışıklıkların çoğu kişi için ciddi akciğer problemlerine işaret ettiğini iddia etmiyor.

Ancak araştırmacılar elde ettikleri sonuçlara göre, sigara kullananlardan ya da eski sigara içicilerinden oluşan grupta görülen yüz kırışıklıklarının hava yollarında obstrüksiyon ve amfizem için"son derece öngörücü” olduğunu ifade etmektedirler.

Araştırmacılar, bundan dolayı şiddetli yüz kırışıklıklarının, KOAH yatkınlığının işareti ve doktorlara, bu kişileri KOAH için muayene etmeleri konusunda bir uyarı olabileceğini belirtmektedir.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Merhaba, 1 hafta önce laparoskopik tüp mide ameliyatı oldum, 1 hafta geçti şuan gayet iyiyim. Fakat sigara kullanıyordum ve şuan epey zorlanıyorum, te... devamı