Yüzüstü Uyumayın

Amerika’da uzun süredir yapılan bir takım araştırmalar neticesinde gece uykusunu yüzüstü pozisyonlarda gerçekleştiren kişilerin zamanla yüzlerinde uyku çizgileri diye tabir edilen kırışıklıkların meydana geldiği saptanmıştır. Uzun seneler boyunca bu alışkanlığa sahip olan kişilerin herhangi bir şey fark etmediği fakat yaşlanmayla beraber bu kırışıklıkların kendini gösterdiğini belirten uzmanlar mümkün olduğunca sırt üstü uyumanın gerektiğini tavsiye etmektedir.

Balık Ve Tonbalığı Tüketin

Ton balığı başta olmak üzere balıkların hepsi protein bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple tüketildiği zaman kişinin cildini hem canlandırır hem de sağlıklı bir şekilde görünmesini sağlar. Yine balıktan alabileceğiniz yağlı asitlerin cilt kırışıklıklarına karşı savaştığı ve cildin gerginliğinin kaybolmamasını sağladığı bilinmektedir.

Gözlük/Lensinizi Düzenli Kullanın

Görme bozukluğu olan kişiler istemsiz olarak okuyamadıkları bir şey olduğu zaman gözlerini kısarak okumayı denerler. Bu yöntem başarılı olsa da uzun vadede alışkanlık haline getirildiğinde özellikle göz etrafında kırışıklıklara neden olmaktadır. Göz kısma durumu güneşten korunmak içinde söz konusudur. Güneşe karşı hassasiyetiniz varsa ve güneş ışığının olduğu yerlerde gözünüzü kısıyorsanız mutlaka güneş gözlüğü kullanmaya dikkat edin. Bu sayede göz etrafında oluşabilecek kırışıklıklardan korunmuş olursunuz.

Doğal Meyve Asitleri Çok Faydalı

Piyasada yer alan birçok kozmetik ürünün yanı sıra meyvelerin içerisinde de bol miktarda bulunan doğal meyve asitleri cilt için oldukça faydalıdır. Bu asitler adeta bir peeling görevi görerek ciltte deformasyon nedeniyle oluşmuş ölü derilerin temizlenmesini sağladığı için cildin sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Yüzünüzü Fazla Yıkamayın

Cildimizin üzerinde bulunan yağlar çok fazla miktarda olmadığı takdirde yüzeyde bulunan bakterilerin ve zararlı oluşumların oluşmasına engel olmaktadır. Yüzümüzü çok fazla yıkadığımız takdirde ise yağlardan arınsak bile cildimizi kuru bırakarak daha da hassaslaştırmış oluruz. Bu yüzden gün içerisinde maksimum üç kere yüz yıkamak idealdir. Yüzünüzü yıkarken kendi cilt tipinize göre özel olarak seçtiğiniz sabunları kullandığınız takdirde yağlanma veya aşırı kuruluk problemlerinden de kurtulabilirsiniz.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

İyi gunler annemin troid bezinde noduller oldugu soylendi ve biopsi yapildi gelen sonucta MALİGNİTE YONUNDE SUPHELİ YAYMA İLE UYUMLU; SOL LOB yaziyor ... devamı