Siğil bir kere human papilloma virüs kaynaklıdır ve bu virüsün 80 tane ve belki de daha fazla çeşidi vardır. Siğil çeşitleri bulaştığı yere göre değişir.
 
En sık görülen siğiller elde ve ayak tabanındadır. Düz siğiller yüzde ve daha çok ten renginde, kahverengi, küçük, 1-2 milimetre çapında olan siğillerdir. Üzeri karnabahar görünümünde olan ve yüzde, vücutta görülebilen siğiller vardır. Bir de genital bölgede, sıklıkla cinsel yolla bulaşan siğiller vardır.
 
Düz siğiller genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. En çok elde ve yüzde görülür. 2-3 milimetre çapında, kahverengi, ten rengi ya da pembe renkte ve sanki çilmiş gibi bir görüntüsü vardır. İnsanlar bu siğili genellikle ben zanneder.
 
Krem ve jeller
 
Bu tür siğiller daha çok dışarıdan sürülen asidik kremler ve jellerle tedavi edilir. Yanı sıra buz tedavisi ile ve yakarak da tedavi edilebilir.
 
Elde görülen siğiller de yine en çok çocuklarda ve gençlerde çıkar. Bunlar da asitli solüsyonlarla ya da dondurularak veya yakılarak giderilir.
 
Ayak tabanındaki siğillerin tedavisi ise zordur. Çünkü ayak tabanı oldukça ağrılı bir bölgedir. Bunun tedavisinde de eldeki siğillerle aynı yöntemler kullanılır.
 
Genital siğillerde ise, yine bu yöntemlerle beraber kullanılan bir madde vardır. İmikimod diye adlandırılan bu madde de uygulanabilir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

merhaba.ben yalovada yaşıyorum.eşimin genital bölgesinde siğiller var.26 yaşındayım.hpv aşısı olmalı mıyım?... devamı