Gözenek aşırı sebum, ölü deri hücreleri ve bakterilerle tıkandığında iltihaplı bir kabartı meydana gelir. Bir sivilceyi sıktığınızda bilmeden gözenekteki artıkların folikülün daha derinine inmesine neden olabilirsiniz. Bu, folikül duvarının yırtılmasına ve enfekte materyalin dermise (cildin en içteki tabakası) dökülmesine yol açabilir.

Sivilcelerinizi kurcalamak veya sıkarsanız sadece yara izi riskine yol açmazsınız, onların kötüleştirirsiniz de. Gözeneğin ağzından irin ve artık çıkarmanıza kanmayın. Enfekte materyal aşağıda hala dermise giriyor olabilir.

Bir sivilceyi sıkmak nodül (derinin içinde sert, kırmızı, ağrılı sivilce) veya kiste yol açabilir. Sivilcelerin en ciddi formu olan kistler büyük ve ağrı veren iltihaplı lezyonlardır. Dermisteki enfeksiyonun etrafında bir zar oluştuğunda meydana gelerek yumuşak, sıvı dolu kabartı yaratır. Kistler doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Sivilcelerinizi sıkmak enfeksiyonun yayılmasına, sonuç olarak akneyi kötüleşmesine neden olabilir. Açıkça, elleri uzak tutmak cildinize geldiğinizde en iyi seçenektir.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

cildimde sivilce lekeleri ve hafif deliklenmeler var.dermaroller düşünüyorum tedavi başarısı ne kadar acaba.ya da en iyi tedavi yöntemi nedir sizce... devamı