İnsanlar akneli cilt bakımını nasıl yapacaklar? Bu yazı, dikkat edilecek bazı temel ayrıntıları açıklıyor. Örneğin, cildinizi nazikçe temizlemeli, güneşte bronzlaşmaktan kaçınmalı, cilde aceleci davranmamalı ve son ama eşit derecede önemlisi kadınlar kozmetiklerini özenle seçmeli ve erkekler akneye meyilli cilde iyi bakım yapmak için dikkatle tıraş olmalıdırlar.

Akneden mustarip kişiler, ciltlerini ovalayarak ve kuvvetli aşındırıcı sabunlar kullanarak yağ üretimini durdurmayı deneyebilirler. Ama ovalamak akne cilt bakımına yardımcı olmaz, sorunu daha da kötüleştirebilir. Çoğu doktor akneden mustarip insanlara ciltlerini akne cilt bakımı için yumuşak bir temizleyiciyle nazikçe yıkamalarını öğütler, akşamları ve sabahları birer kez. Hastalar akneli cilt bakımında kullanılacak en iyi temizleyici çeşidini doktora veya sağlık uzmanına sormalıdırlar. Hastalar yüzlerini saç çizgisinden çeneye kadar yıkamalıdırlar; sert bezler veya lifler kullanılmamalıdır. Hastaların yıkadıktan sonra ciltlerini iyice durulamaları çok önemlidir. Cilt çok yağlı değilse tonikler akneli cilt bakımında kullanılmasa daha iyi olur ve eğer kullanılırlarsa yalnızca yağlı bölgelerde kullanılmalıdır. Doktorlar hastaların akneye yatkın cilt bakımının bir parçası olarak saçlarını da düzenli şampuanlamalarını tavsiye ederler. Yağlı saçlı kişiler doğru olan akneli cilt bakımı için saçlarını her gün şampuanlayabilirler.

Sivilcelerini karıştıran, sıkıştıran veya sıkan insanlarda iz kalma riski vardır. Eğer akneli cildinize ciddi şekilde bakmak istiyorsanız cilt lezyonlarına sık dokunmayı ve bunları ovuşturmayı bırakmalısınız.

Tıraş olan ve akneden şikayet eden erkekler emniyetli ve elektrikli tıraş makinelerini deneyebilir, akneye meyilli ciltlerin bakımında hangisinin daha uygun olduğunu bulabilirler. Hafifçe tıraş etmek sivilcelerin kurcalanmasını önler.

Cildin kırmızı görünmesine neden olan bir güneş yanığı veya bronzlaşma cildi kurutabilir ve lekeler daha az görünür hale gelir. Ama bunlar yalnızca geçici faydalardır ve akneli cilt için doğru bakımın yerine geçemez.

 

Op. Dr. Hasan Murat ÜNAL

iyi günler çocuğum 6 parmak prematüre dogdu 33 haftalık 14 gündür küvezde yarın parmaklarını alacaklarını söylediler nasıl bir risk ve nasıl geçer kol... devamı