Böcek ısırmasının yol açtığı alerjik reaksiyonlar yaşamı tehdit edici olmasın diye her zaman acil bir tıbbi müdahaleyi gerektirir. Bazı ciddi alerjik reaksiyonlar:
  • Anafilaksi (aşırı duyarlılık)
  • Şok
  • Havasız kalma hissi
  • Ağızda veya boğazda doluluk hissi
  • Dil, kulaklar, göz kapakları, mukoza zarı gibi vücudun farklı yerlerinde şişlik
  • Kafa karışıklığı (doğru düşünememe)
  • Mide krampları ve ishal eşliğinde mide bulantısı
  • Ciddi toksik reaksiyonlar, karadul örümcek, kahverengi keşiş örümceği, akrep, kedi tırtılı sokmasıyla meydana gelir. Arı, eşek arısı ve ateş karıncası sokmaları da toksik reaksiyonlara neden olur.  
Böcek Isırması Enfeksiyonları

Böcek ısırmalarının neden olduğu yaralara genelde bakteriler bulaşır. Bu nedenle yarayı temiz ve kuru tutmak çok önemlidir. Yarayı temizlemek ve kirden pisten uzak tutmak için anti-bakteriyel ilaçlar kullanın. Enfeksiyonlar, yaraları daha da kötüleştirir ve daha ağrılı hale getirir, böylece iyileşme süresi uzar.

Video: Kene Nedir, Belirtileri, Teşhisi, Tedavisi
 
Cilt Tahrişi Tedavisi

Buz, ağrıyı ve tahrişi dindirmede her zaman yardımcı olmuştur. Herhangi bir böceğin ısırdığını fark ettiğiniz an ısırılan yere bir buz torbası koyun. Isırılan yeri kaşımayın, çünkü kaşımak durumu sadece daha da kötüleştirir. Kalamin bazlı losyonlar kaşıntıyı ve şişliği rahatlatmaya yardımcı olur.

Çay ağacı yağı da faydalıdır. Macun haline getirilmiş karbonat, genel olarak cildi yumuşatan karışımlar ve su cilt tahrişi için evde yapılabilen tedavilerden birkaçıdır. Sönmemiş kireç de enfeksiyonun daha çok yayılmasını önleyen etkili bir üründür. Bu aynı zamanda faydalı bir antiseptik olarak da işe yarar.

Böcek ısırmasının yol açtığı cilt tahrişinin erken tedavisi ciddi enfeksiyonları, şişlikleri ve ağrıyı önlemenin tek yoludur. Isırığı kendi başına geçmesini umarak kendi haline bırakmayın. Seyrek görülmesine rağmen belli böcek ısırmaları ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken şey herhangi bir böcek türünün yakınlarında olmamaktır. Ancak bir böcek tarafından ısırılır veya sokulursanız tedaviye mümkün olduğu kadar çabuk başlamalısınız.

Doç. Dr. İsmail ŞİMŞEK

Merhaba 37 yasinda bir bayanim son 4 yıldır eklem ve kas agrilarim var ve gittikce ilerliyor. Bircok yerimde kireclenme ve fibromiyalji var Agrilardan... devamı