"Biz insanların genomunda üç milyar ‘baz çift vardır, ama binlerce yıldır tifüs yayarak insanlığın başına bela olan vücut bitleri sadece 108 milyon baz çiftine sahiptirler."

ABD de yayınlanan Ulusal Bilimler Tutanakları nda vücut bitini, bilim insanları işte bu sözlerle nitelemişlerdir.

Kafa ve kasık bitinden farklı bir yaratık olarak vücut biti, tamamıyla insanların üzerinde yaşar, kıyafetlerinizde kuluçkaya yatar ve kanınızı emer. çalışmanın araştırmacıları şöyle söylüyorlar:

"Vücut bitlerinde çevreyi algılama ve çevreye karşı tepkiler geliştirmeden sorumlu genlerin çoğunluğu büyük oranda azalmıştır."

Araştırmanın yazarları, vücut bitlerinin tıptı basit görme sistemlerinde olduğu gibi, koku ve tat alma genlerinin de çok az olduğunun görüldüğünü ve koku algılayıcılarını kodlamak için sadece 10 genleri bulunduğunu yazmaktadırlar.

İnsan kanı tam olarak dengeli bir besin değildir ve ekstra özellikleri olmayan bit geni, eksik gıdaların bitin kendisi tarafından yapılmasına olanak sağlamadığından, bitler ortak yaşayarak çoğalabilmektedirler. Yeni genom analizleri, eksik olan bu gıdaların en azından birisinin kaynağını ortaya çıkardı; vücut bitinde yaşayan bakteri dizininden ‘Candidatus Riesia pediculicola , vitamin B5 sentezini yapma işlemine katılan birçok gene dönüşüyor. Bu bakteri olmayınca da vücut biti, ölmeye mahkum oluyor.

Vücut biti, meyve sineği, bal arısı ve birçok sivrisineğin genomunun da yer aldığı genom belgeliği listesine, hoş katkılar yapmaktadır. Bitlerin tecrübe edilebilmesi özellikle ilginçtir, çünkü bunlar son derece basit canlılardır. Küçük bir genomları olmasının yanısıra tamamlanmış değişimler doğrultusunda yaşamazlar. Aksine, genç bit aşamalı olarak gelişerek yetişkine dönüşür.

Pratiklere göre: Eğer düşmanlarımızı tanırsak, belki onları öldürebiliriz. Araştırmacıların bulgularına göre vücut bitleri kendilerine zarar verecek zararlı bileşiklerin etkisini azaltacak çok az gen taşımaktadırlar. Bu belki de gıdalarının çok homojen -tek tip- olması sebebiyle, gıda konusunda fazla kaygılanma ihtiyacı duymadıklarındandır. Bu yanları, onları hedef almanın bir yolunu gösterebilir. Ya da, artık bite yardım eden bakterinin genomuna sahip olduğumuza göre, doğrudan bu bakteriyi hedef alabilir ve bitleri bu yolla ölüme mahkum edebiliriz.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Benim size, ayak fetişhliği hakkında sorularım olucaktı. Ben 23 Yaşındayım Müzikle Uğraşıyorum, Ve Bu Benim İşimi Çok Engelliyor.Sahnede Solist Bayanı... devamı