Cryotherapy, kriyoterapi veya soğuk sauna isimleriyle de bilinen soğuk oda terapisi görece yeni bir yöntem olup ağrı yönetiminde ve vücuttaki enflamasyonun azaltılmasında kullanılmaktadır. Bu tamamlayıcı tıp yöntemi ve etkileriyle ilgili henüz çok fazla çalışma olmasa da faydalı olduğu görülmekte, doktorlar tarafından da tercih edilmektedir. Peki soğuk oda terapisi nedir ve nasıl etkili olur?

Soğuk oda terapisi soğuk bir kabinin içine girip birkaç dakika boyunca orada durmak şeklinde uygulanır. Bunun sağlığınızı etkileyeceğini düşünmek kulağa ilginç gelse de uygulama günden güne daha popüler olmakta ve spor profesyonelleri tarafından da tercih edilmektedir. Soğuk oda terapisi nedir dendiğinde bir diğer adı olan kriyoterapi aslında çok daha kapsamlı bir terimdir. Dondurucu derecede soğukların kullanıldığı tüm uygulamalar kriyoterapi başlığı altında değerlendirilir. Örneğin siğillerin tedavisinde noktasal aşırı soğuk uygulamaları yıllardır yapılmakta siğillerin yok edilmesinde etkili olmaktadır. Hatta kanseröz hücrelerin yok edilmesi için de soğuk kullanılabilir. Soğuk oda terapisi ise genellikle bu şekilde bölgesel değildir. Tüm vücudunuzla bir soğuk dalgasına maruz kalırsınız.

Soğuk oda terapisinde 3 ila 5 dakika boyunca bir soğuk kabinine girilir. Bazen sadece yüz bölgesine de soğuk uygulanmaktadır. Eğer ağrılı bir ekleminiz varsa bu bölge soğuğa maruz bırakılabilir. Tıbbi olmayan soğuk oda uygulaması özel cryo merkezlerinde ya da güzellik ve wellness merkezlerinde yapılabilmektedir. 

Soğuk oda terapisi nedir dendiğinde genellikle güvenli bir uygulama olarak görülür ancak yine de başlamadan önce bir doktora danışmak önerilir. Hamile kadınlar, yüksek tansiyon hastaları ve kalp hastalığı olan kişiler soğuk oda terapisine girmemelidir. Ayrıca birkaç dakikadan uzun sürecek soğuk oda uygulamalarının ölümcül olabileceği, asla önerilen sürelerin aşılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Soğuk oda terapisi ağrıları azaltmak ve kasları iyileştirmek için tercih edilebilir. Bu yüzden sporcular da bu uygulamayı yaptırırlar. Kendi başına kilo kaybı sağlamaz ancak vücut soğuk ortamlarda sıcak kalmak için daha çok kalori harcayacağından kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Bazı araştırmaların sonuçlarına göre soğuk oda terapisi vücuttaki enflamasyonu azaltabilmektedir. Böylece kronik enflamasyonun yol açtığı kanser, şeker hastalığı, depresyon gibi şikayetlere karşı etkili olabilir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

merhabalar ben 16 yaşındayım adetim bittikten 2-3 ay geçti hala adatim gelmedi ? ama arada beyaz akıntılar geliyo oda nadiren sebebi nedir ?... devamı