Son zamanlarda cryotherapy ya da soğuk oda terapisi terimlerini duymuş, bazı güzellik merkezlerinde içi buz gibi kabinlere rastlamış olabilirsiniz. Soğuk oda terapisinde içi dondurucu derecelerde olan bu kabinlere girilir ve 3-5 dakika boyunca durulur. Bazı uygulamalar ise sadece yüze veya ağrılı eklemlere yapılır. Peki soğuk oda terapisinin faydaları nelerdir?

Soğuk oda terapisi kas ağrılarına, artrit gibi eklem ve kas sorunlarına karşı etkili olabilir. Ayrıca spor sakatlanmalarında daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Doktorlar uzun yıllardır sakatlanmış ya da ağrılı kasların üzerine buz koyulmasını önerirler. Bunu yapmak buz oradan alındığında bölgeye kan akışını artırır, iyileşmeyi hızlandırırken ağrıyı azaltır. 2000 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre soğuk uygulamak romatoid artrit ağrısını geçici olarak azaltabilir. Buz torbalarıyla yapılan soğuk terapisi yoğun egzersizin verdiği hasara karşı etkili olur. Soğuk uygulaması yaptıran kişiler daha az ağrı hissettiklerini raporlamıştır.

2017’de yapılan bir başka çalışma da soğuk uygulamasının kas ağrısını hafiflettiğini ve iyileşmeyi desteklediğini vurgular. Ancak bu çalışmada buz banyosuna girmenin soğuk oda terapisinden daha etkili olduğu görülmüştür. 

Soğuk oda terapisinin faydalarından biri vücuttaki enflamasyonu azaltmasıdır. Enflamasyon bağışıklık sistemimiz enfeksiyonlarla savaşırken ortaya çıkar ve bağışıklık tepkimiz gereğinden güçlü olursa kronik enflamasyon gelişebilir. Bu da kanser, şeker hastalığı, bunama, depresyon, artrit gibi hastalıklarla ilişkilidir. Enflamasyonu azaltmak kişiyi genel olarak daha sağlıklı kılarken kronik hastalıkları önleyebilir. Henüz araştırmaların çoğunluğu deney fareleri üzerinde yapılmış olsa da bilimsel çalışmalar soğuk oda terapisinin enflamasyonu azaltabileceğine işaret etmektedir. Böylece bunama riskini de düşürebilir. 

Soğuk oda terapisinin faydalarından bir diğeri yine enflamasyonu azaltarak kaygı ve depresyon gibi akıl sağlığı şikayetlerinin riskini düşürmektir. 2008’de yapılan küçük çaplı bir araştırmada depresyon veya kaygı şikayeti olan kişilerin 3’te 1’inde soğuk oda terapisiyle belirtiler en az %50 oranında azaltılabilmiştir. 

Yine 2008’de yapılan bir çalışma soğuk oda terapisinin egzama üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bu çalışmada hastalar egzama ilaçlarını kullanmayı bırakmış ardından soğuk oda terapisi almaya başlamışlardır. Birçoğunun egzama belirtilerinde iyileşme görüldüğü rapor edilmiştir. Ancak katılımcıların bir kısmında derinin küçük bölgelerinde soğuk yanığı denilen durum ortaya çıkmıştır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Mrh hocam esimde sol taraf varikosel var spermiogramda 6.3 milyon çıktı doktorumuz tüp bebek önerdi tüp bebek merkezi ile de görüştük oradaki doktor ... devamı