Eşlerin sahip oldukları temel değerlerde farklılık olması halinde, çocuğun dünyaya gelişi bu konulardaki sorunların çok daha ciddi boyutlarda yaşanmasına neden olacaktır. Örneğin çiftler arasında mezhep farklılığının olması bile, çocuk doğduğu zaman hangi değer sisteminde yetiştirileceği konusunda çatışmalara neden olabilmektedir.

Bunlar ciddi sorunlardır. Bu nedenle eşlerin daha öncesinde oturup neye değer verdiklerini, temel olarak çocuğa hangi değerleri kazandırmanın önemli olduğunu konuşmaları gerekir. Ya da örneğin namus, sadakat, dürüstlük gibi kavramların kadına ve erkeğe ne ifade ettiği önemlidir. Çünkü bunlar temel kavramlardır ve temel değerleri ifade ederler. Bu değerler hakkında eşler arasında konuşmalar ve gerekli tartışmalar yaşanmamışsa, çocuk dünyaya geldikten sonra bu tartışmalar çocuk üzerinden yapılmaya başlanacaktır. Hatta çocuk taraf olmaya zorlanacaktır.

Böylesi durumlar, yetiştirilecek olan çocukta ciddi rahatsızlıklara yol açar. Çünkü evlilik ve eşler arasındaki ortam sağlıksızsa, çocuk içinde yetiştiği bu sağlıksız ortam yüzünden rahatsızlıklar yaşamaya başlayacaktır.

Kısacası, temel değerler hakkında eşler mutlaka konuşmuş, sohbet etmiş olmalı ve birbirlerinin yaşamlarındaki temel değerlerle ne kadar uyum içinde olduklarını bilmelidirler.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Nisanlimla surtunme yoluyla iliskiye girdik simdi ayrildik ve ben bi baskasiyla evlilik karari aldm kizlik zari ikimiz icinde onemli kizlik zarim bozu... devamı