Nedir

Spor yaptığınızda veya çok hareket ettiğinizde, çok sıcak bir yerdeyseniz ya da sinirli, endişeli veya strasliyseniz terleme kötü vücut kokusu meydana gelebilir. Bu tür bir terleme ve vücut kokusu doğal ve sağlıklıdır.

Terleme genellikle sadece küçük bir baş belasıdır. Kokuysa daha sıkıntı verici bir durumdur. Terleme genel olarak kokusuz olmasına rağmen cildiniz üzerinde bakterilerle temas ettiğinde ter bazen hoş olmayan bir kokuya neden olabilir.

Aşırı terleme (hiperhidroz) ya da çok az terleme veya hiç terleyememe (anhidroz) gibi terlemedeki alışılmadık değişimler endişelere neden olabilir. Aynı şekilde, vücut kokusundaki değişiklikler de tıbbi bir sorunun belirtisi olabilir.

Normal terleme ve vücut kokusu için, yaşam tarzınızı değiştirerek ve en yapımı doğal ilaçlar kullanarak belirtilerinizi etkili bir şekilde sorunsuzca yok edebilirsiniz. Bazı durumlarda, bir reçeteli antiperspiranta veya deodoranta ihtiyacınız olabilir.

Sebepler

Terleme ve vücut kokusu vücudunuzun ısı düzenleme sisteminden ve özellikle sizin ter bezlerinizden kaynaklanır. Terleme vücut sıcaklığını korumaya yardımcı olur, cildinizi nemlendirir; vücut sıvısı, sodyum ve kalsiyum gibi vücut kimyasalları olan elektrolitleri dengeler.

Cildinizde iki tür ter bezi vardır: ekrin bezler ve apokrin bezleri. Ekrin bezler vücutta en fazla meydana gelendir ve cildin yüzeyinde açılır. Apokrin bezleri, cildin yüzeyinde açılmadan hemen önce kafa derisi, koltuk altları, kasık ve açık kıl kökü gibi kıl köklerinin bol olduğu bölgelerde gelişir.
Vücut ısınız yükseldiğinde, otonom sinir sistemi ekrin bezlerindeki cildinizin üstündeki sıvı salgılarını uyarır. Bu sıvı (terleme) esas olarak su ve tuzdan (sodyum klorür) oluşur ve üre gibi maddelerin yanı sıra vücudunuzdaki sıvılarının dengesinin düzenlenmesine yardımcı maddeler olan diğer elektrolitlerden eser miktarda içerir.

Öte yandan, Apokrin bezler doğrudan bezin borucuğunun içine yağlı bir ter salgılar. Duygusal stres altında olduğunuzda, borucuğun duvarı küçülür ve ter bakterilerin parçalanmaya başladığı yer olan cildin yüzeyine doğru itilir. Çoğunlukla apokrin terin bakteriyel dökümü bir kokuya neden olur.

Belirtiler

Sağlıklı insanlar terler ama ne zaman, nerede ve ne kadar olduğu değişir. Çoğu insanda terlemeye neden faktörler şunlardır:
 • Egzersiz, özellikle ağır egzersiz
 • Sıcak hava
 • Sinirlilik, endişe veya stres
Duygularınız tarafından tetiklenen terleme genellikle yüzünüzde, koltukaltınızda, avuç içinizde ve ayak tabanlarınızda gerçekleşir. Ama ne kadar terlediğiniz, hatta ter kokunuzun nasıl koktuğu ruh durumunuzdan, yaptığınız diyetten, bazı ilaçlar ve tıbbi şartlardan, hatta hormon seviyelerinizden etkilenebilir. Daha da fazlası, bazı insanlar kalıtımsal olarak özellikle ayak tabanında ve avuç içinde yoğun terlemeye eğilimli olur.

Normal terleme ve vücut kokusunun ne olduğunu tanımlamak neredeyse imkansız olduğundan, sizin için hangi seviyenin normal olduğunu öğrenmeye çalışın. Bu herhangi bir olağandışı değişiklik meydana geldiğinde size yardımcı olacaktır.

Doktorunuzla ne zaman görüşmelisiniz
Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza başvurunuz:
 • Aniden çok fazla terlemeye veya normalden çok daha az terlemeye başlarsanız
 • Terleme sizin günlük hayatınızda rahatsız etmeye başlarsa
 • Herhangi bir neden olmaksızın gece terlemeleri yaşarsanız
 • Vücut kokunuzda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, vücut kokusundaki herhangi bir değişiklik diyabetik ketoasidoz ya da böbrek yetmezliği gibi bazı tıbbi durumların habercisi olabilir.

Teşhis

Randevu sırasında, doktorunuz tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracak ve fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir. Terlemenize aşırı aktif tiroit (hipertiroidi) veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) gibi başka bir tıbbi durumun neden olup olmadığını belirlemek için kan ve idrar testleri isteyebilir.

Tedavi

Eğer terleme ve vücut kokusu gibi konularda endişe ediyorsanız, çözüm basit olabilir: reçetesiz bir antiperspirant ve deodorant.
 • Antiperspirant. Antiperspirantlar geçici ter gözeneklerini bloke eden alüminyum esaslı bileşikler içerir, böylece cildinizi ulaşır terleme miktarını azaltır.
 • Deodorant. Deodorantlar yok eder ve terlemeyi yok etmez. Genellikle alkol bazlı olurlar ve cildinizi asidik çevirerek bakterilere karşı daha az çekici hale getirirler. Deodorantlar genellikle ter kokusunu maskelemek için tasarlanmış parfüm kokuları içerir ve koltukaltı gibi eller ve ayaklarda da kullanılır.
Reçetesiz antşperspirantlar size yardımcı olamıyorsa doktorunuz size alüminyum klorür yazabilir. En iyi sonuç için, terlemeye en müsait alanlara geceleri antiperspirant uygulayın. Reçeteyle alınabilen ter önleyiciler bazı kişilerde, kırmızı, şiş ve kaşıntılı cilt tahrişine neden olabilir. Eğer cildinizde tahriş oluşursa, sabah ilacı yıkayarak kullanımı kesin.

Yaşam tarzı

Terleme ve vücut kokusunu azaltmak için kendi başınıza birkaç şey yapabilirsiniz. Aşağıdaki öneriler size yardımcı olabilir:
 • Her gün duş alın. Düzenli banyo, özellikle de antibakteriyel duş jeli ve sabunlarla yapılan banyo, cildinizde bakteri sayısını kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.
 • Banyo sonra ayaklarınızı iyice kurulayın. Mikroorganizmalar ayak parmaklarınızın arasındaki nemli alanlarda gelişirler. Terinizi emmeye yardımcı olmak için reçetesiz ayak tozlarından kullanın.
 • Doğal malzemelerden yapılmış ayakkabı ve çorapları seçin. Deri gibi doğal malzemelerden yapılan ayakkabılar, ayaklarınızın nefes almasına izin vererek, ayak terlemelerinizi önlemeye yardımcı olabilir.
 • Ayakkabılarınızı dönüşümlü giyin. Ayakkabılarınız gece boyunca da olsa tamamen kurumaz, bu yüzden eğer ayak terlemeleriyle ilgili sorununuz varsa iki gün üst üste aynı çift ayakkabıyı giymemeye çalışın.
 • Doğru çorapları giyin.Bazı pamuk karışımları ve yün çoraplar da ayağınızı kuru tutmaya yardımcı olur çünkü bunlar nemi emer. Eğer aktif biriyseniz, nem emme özelliği olan sporcu çorapları sizin için de iyi bir seçimdir.
 • Çoraplarınızı sık sık değiştirin.Çoraplarınız değiştirin ya da günde bir iki kere hortuma tutun, ardından her seferinde ayaklarınızı iyice kurutun. Kadınlar pamuk tabanlı külotlu çorapları tercih edebilirler.
 • Ayaklarınızı havalandırın. Yapabilirseniz yalınayak gezin ya da en azından şimdi ve sonra ayakkabılarını dışarı çıkarın. Sandalet günlük kullanım için bir seçenek olabilir.
 • Doğal elyaf kumaştan yapılmış kıyafetleri seçin. Cildinizin nefes almasına olanak sağlayacak pamuk, yün ve ipek gibi doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetleri tercih edin.Spor yaptığınız zaman vücudunuza yapışmadan nem emme özelliği olan ürünleri kullanmak işinize yarayabilir.
 • Geceleri ter önleyici ürünler kullanın. Yatmadan önce, ayaklarınızın tabanlarıyla avuç içlerinize antiperspiranlar uygulayın. Parfüm içermeyen antiperspiranları deneyin.
 • Rahatlama tekniklerini deneyin. Yoga, meditasyon veya biyolojik geri bildirim gibi rahatlama teknikleriyle ilgilenin. Bunlar terlemeyi tetikleyen stresi kontrol etmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.
 • Yeme alışkanlığınızı değiştirin. Eğer yiyecek ve içecekler normalden çok terlemenize ya da terinizin kokmasına neden oluyorsa beslenme düzeninizden sarımsak ve soğan gibi kuvvetli kokuları olan yiyeceklerin yanı sıra kafeinli içecekleri çıkararak işe başlayın.
İLGİLİ MAKALE

Neden Aşırı Terleriz

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı