Nedir

Nedir?

Testosteron kolesterolden üretilen steroid bir hormondur. Genelde sadece erkeklik hormonu olarak düşünülmesine rağmen, hem erkeklerin hem de kadınların sağlığında önemli bir rol oynar, erkeklerde cinsel olgunluğu ve kadınlarda sistem düzenlenmesini destekler.

Dişilerde, testosteron gücü, cinsel dürtü ve zihinsel keskinliği artırır. Esas olarak adrenalin bezleri, az miktarda yumurtalıklar tarafından üretilir. Menopoz birçok hormonal değişime neden olduğu için, dalgalanan hormon düzeylerinin bir kadını bu değişimden önce ve sonra etkileyebilir.

Testosteron Üretimi

Kadınlar, erkek vücudunda üretilen testosteron miktarının yaklaşık 7’de 1’ini üretir ama bu küçük miktar bile yaşam boyu normal cinsel gelişim için gereklidir. Ama kadınlar yaşlandıkça, özellikle menopoz sırasında gitgide daha az testosteron üretir.

Rolü ve Etkileri

Rolü ve Etkileri

Testosteron kadınlarda erkeklerdeki gibi mevcut olmamasına rağmen, testosteronun kadın bedenindeki işlevleri arasında önemli roller de vardır, örneğin:

  • Artan libido
  • Artan doğurganlık
  • Vücut ve beyin dokusunda güçlenme ve enerji kazanma

Testler

Testler

Vücutlarındaki testosteron düzeylerini kontrol ettirmek isteyen menopozlu kadınlar basit bir kan testi yaptırabilir ve iki üç gün içinde sonuçları alabilir. Anormal testosteron düzeyleri düşük libido, erkeksi özelliklerin ortaya çıkması (yüzde kıl) ve düzensiz adetleri içerir.

Düzeyler

Testosteron Düzeyleri

Hormon düzeyleri değişik etmenlere göre değişiklik gösterebilir, örneğin yaş, sağlık, beslenme, vb. Dolayısıyla, bütün kadınlar için “normal” bir testosteron düzeyi yoktur. Ne var ki, bazı uzmanlar, sağlıklı kalmak için testosteron düzeyinin 50 ve 1000ng/dl arasında kalması gerektiğini doğruluyor. Değerler bu aralığın önemli ölçüde aşağısında ya da yukarısındaysa birçok vücut sorunu ortaya çıkabilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam FSH LH Prolaktin normal aralıkta fakat Total Testosteron Hormonum Alt seviyeden daha aşağıda.. Testosteron Hormonumu nasıl yükseltebilirim.. 33 ... devamı