Hormon seviyeleri insan vücudunun kilo alıp vermesini çok etkiler. Testosteron seviyeleri düşük olan erkeklerin obez olma riski artar ve genellikle kilo vermeleri zorlaşır. Yeme alışkanlıklarında ve etkinlik seviyesinde değişmeler kan akışındaki testosteron miktarını değiştirir. Erkeklerin testosteron seviyesi yaşla da değişir ve bu da kilo verme kolaylığını etkiler.

Testosteronun erkek vücudunda yardımcı olduğu işlevlerin arasında kemik yoğunluğu, kas kütlesi ve gücü, kırmızı kan hücresi üretimi, cinsel işlev ve yağ dağılımı yer alır. Testosteron seviyesi yaştan veya endokrin sorunlardan da kaynaklanıyor olsa, düşükse kilo alma ihtimali ve kilo verme zorluğu artar. Kilo vermeye çalışan ve başarılı olamayan erkekler testosteron ölçümü yaptırabilir.

20 – 60 yaşları arasındaki erkekler üzerinde yapılan araştırmada obez katılımcıların insülin seviyelerinin normal kilolulara göre daha yüksek, testosteron seviyesinin ise daha düşük olduğu görülmüştür. Bunun tüm yaş gruplarında geçerli olması, yağın testosteron seviyesi üstündeki etkisinin yaştan daha büyük olduğunu göstermektedir.

Erkek testosteron seviyeleri aç kalma sürelerine cevap verir, buna 24 saatten kısa süreçler de dahildir. Yapılan araştırmada tek bir akşam yemeğini atlayan genç erkeklerin sabah testosteron seviyelerinin düştüğü görülmüştür. Bu da öğün atlamanın veya yemek alımını çok azaltmanın testosteron seviyesini kötü etkileyebileceğini gösterir.

Kilo veren obez kişilerde testosteron seviyesinin arttığı görülmüştür. 38 orta yaşlı erkeğin katıldığı çalışmada kilo veren erkeklerin iyi kolesterolü ve testosteron ölçümü yükselmiştir. Düşük testosteron seviyeleri olan erkeklerde kilo vermek zor olsa bile, hormon seviyesi değiştikçe verilen kiloyu korumak kolaylaşacaktır.

Testosteron terapisi düşük seviyeleri ve sebep olduğu kilo alımı, uyku bozukluğu, cinsel işlev bozukluğu gibi durumları iyileştirebilir. Ancak bazı kişilerde nefes alma sorunlarına, cilt problemlerine, kanseröz olmayan prostat büyümesine ve göğüslerin büyümesine yol açabilmektedir. Ayrıca sperm sayısı düşebilir ve testisler küçülebilir. 

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

merhabalar 1,5 senelik bir sürede ideal kilomdan 5 kilo kadar sapmışım. kilo vermek istiyorum fakat zaten öğünlerde aşırı yemiyorum benim sorunum akşa... devamı